Przełom roku to dobry czas dla astrologów. Albo dla redaktorów, którzy spóźniają się do pracy i w ramach kary wymyślają horoskopy. Ja przygotowałam ten zupełnie dobrowolnie, głównie po to, by przedstawić szerszej publiczności książki, które zrobiły na mnie duże wrażenie w minionym roku. Wszystkie je szczerze polecam! Żeby było zabawniej – starałam się dopasować wybrane pozycje do cech, którymi charakteryzują się osoby urodzone w danym znaku zodiaku. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie książki poleciłyby Ci gwiazdy? Jeśli nie, to znaczy jedynie, że wszystko z Tobą w porządku, ale i tak zapraszam do lektury. Z przymrużeniem oka.

Baran

The Good Economics. Nowe rozwiązania global- nych problemów – Abhijit V. Banerjee, Esther Duflo, Wydawnictwo Agora

Barany znane są ze swojej upartości. Gdy już w coś wierzą, potrzebują naprawdę mocnych argumentów, by zmienić zdanie. Takich z pewnością dostarczy im The Good Economics. To zbiór popularnonaukowych esejów na tematy społeczno-polityczne, często związane z ekonomią, w których autorzy – zdobywcy Nobla w 2019 roku – dekonstruują popularne wierzenia, na przykład zasadność koncepcji wzrostu gospodarczego czy wpływ migracji na ludność miejscową. Lektura pozwala spojrzeć na wiele z pozoru oczywistych spraw z zupełnie nowych perspektyw, powołując się przy tym na twarde dane.

Byk

Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości – Agata Romaniuk, Wydawnictwo Poznańskie

Krótko i szczęśliwie to chyba najcieplejsza i najbardziej wzruszająca książka w tym zestawieniu. Reportaż Agaty Romaniuk przedstawia historie miłosne par, do których uczucie przyszło późno, w jesieni życia. Ale czy to nie właśnie ostatnie miłości zostają z nami na zawsze? Polecam tę pozycję zodiakalnym Bykom, bo osoby urodzone w tym znaku uchodzą za zainteresowane rzeczywistością, czyli raczej reportażem niż fikcją, cierpliwe (a to cecha niezbędna, jeśli o późną miłość chodzi) i ceniące drobne, codzienne przyjemności, których z pewnością dostarczy im proponowana lektura.

Bliźnięta

Atlas osobliwości kulinarnych, przewodnik po­szukiwacza smaków – Dylan Thuras, Cecily Wong, Wydawnictwo Sonia Draga

Bliźnięta mają opinię ciekawych świata zajaw­kowiczów. Potrzebują silnych i różnorodnych bodźców, żeby podtrzymać zainteresowanie i dobrze się bawić, dlatego nie polecam im wy­magającej powieści, a pełen ciekawostek atlas poświęcony temu, co zajmuje chyba nas wszyst­kich – jedzeniu! Atlas osobliwości kulinarnych to pięknie wydana pozycja, która nie jest jedynie informatorem, ale i podróżą (często w czasie i przez karty historii) po kuchennym szlaku naj­większych dziwności, jakie widziały ludzkie tale­rze. Komu piwo warzone z chiliskiej mgły?

Rak

Jedna czwarta wróbla – Gaba Krzyżanowska, Wydawnictwo Ha-Art

Z natury opiekuńczym i rodzinnym Rakom spodoba się debiut Gaby Krzyżanowskiej. Jed­na czwarta wróbla jest w zasadzie, jak podaje sam wydawca, poetycko-reporterskim dzien­nikiem ciąży. Nie zbliża się jednak ani do pod­ręcznikowych opisów, ani do wymienianych na parentingowych forach komentarzy, pozostając opowieścią osobistą, skupioną na doświadcze­niach i uczuciach, a przy tym łączącą różne wątki ze zwykłego – zdawałoby się – życia autorki i jej zwierzęco-ludzkiej rodziny, jak i pytania typowo filozoficzne.

Lew

Tyłem do kierunku jazdy – Sylwia Chutnik, Wydawnictwo Znak.

Lwy są towarzyskie, energicznie i szalone, od­ważnie idą przez życie i nie lubią słowa „kom­promis”. Nie wiem, czy babcia Staśka, jedna z dwóch głównych bohaterek powieści Chut­nik, jest zodiakalnym Lwem, ale mogę obiecać, że ten opis do niej pasuje. Na przeciwległym biegunie charakterologicznym plasuje się nato­miast Magda, wnuczka Stanisławy, zmagająca się z ciągłym poczuciem niedopasowania i pro­blemami z tożsamością. Książka opowiada o ich nieszablonowej relacji i dwóch odmiennych rze­czywistościach – PRL-u i współczesności, w któ­rych przyszło im dorastać. Potrafi wzruszyć, ale też nieźle rozbawić. Co charakterystyczne dla pisarstwa Chutnik – nie należy traktować jej zu­pełnie na serio. Tak jak tego horoskopu.

Panna

apokalipsa ludzi pracy – valter hugo mãe, Wydawnictwo Ossolineum

Panny uchodzą za dokładne i pracowite, ale i snobistyczne. Pierwsze dwie cechy charaktery­zują też jedną z głównych bohaterek apokalipsy ludzi pracy, sprzątaczkę Marię, która – co otwie­ra powieść – wplątuję się w niejasny romans ze swoim znacznie starszym pracodawcą. Na snobistyczne potrzeby osób spod znaku Panny odpowie natomiast rozbudowana i wysokoarty­styczna sfera językowa książki i fakt, że składają się na nią niemal wyłącznie piękne zdania. Waż­kości i pewnego rodzaju filozoficznej głębi nie można odmówić też samej fabule. W jednym zdaniu: zawieszenie pomiędzy krytyką systemo­wą a próbą groteskowej analizy pojedynczych tragedii portugalskich prekariuszy.

Waga

Przyjemność – Maria Hesse, Wydawnictwo Młody Book

Przyjemność to napisana z myślą o młodych dziewczynach poetycka opowieść o odkrywaniu i oswajaniu seksualności, która momentami przy­biera formę pamiętnika. Zodiakalne Wagi cenią piękno i są przy tym wrażliwe na detal, dlatego polecam im właśnie powieść graficzną, której naj­mocniejszą stroną są ilustracje. Ich bohaterkami są znane kobiety – Kleopatra, Safona, Mata Hari, Anne Sexton, Helen O’Connell, Madonna czy Ma­rilyn Monroe, mogące stać się dla nas inspiracją, ale też sama Maria Hesse oraz charakterystyczne dla jej prac motywy roślinne i… waginy.

Skorpion

The Atlas Six – Olivia Blake, Wydawnictwo Muza

Skorpiony słyną z tajemniczości i silnego charakte­ru, w horoskopach często pisze się o ich mrocznej stronie czy enigmatycznym „magnetyzmie”. To cechy, które budzą skojarzenia z literaturą fanta­styczną, dlatego Skorpionom proponuję właśnie The Atlas Six. To powieść z gatunku new adult opowiadająca grupie młodych magów z unikalny­mi zdolnościami, przed którymi otwiera się moż­liwość dołączenia do tajemniczego Towarzystwa Aleksandryjskiego. Nie samo tło jest tu jednak najważniejsze, bo za magię tej pozycji odpowiadają raczej suspens, napięcie czy właśnie relacje – w tym romanse – między naprawdę dobrze napisanymi i nieoczywistymi bohaterami.

Strzelec

Greenpoint. Kroniki Małej Polski – Ewa Winnicka, Wydawnictwo Czarne

Strzelec to żądny przygód obieżyświat. Mając to na względzie, wybrałam dla osób urodzonych w tym znaku reportaż, którego akcja dzieje się daleko poza granicami naszego kraju, na Greenpoincie, nazywanym czasem polską dzielnicą lub Małą Polską. Ten zakątek Brooklynu od ponad stu pięć­dziesięciu lat jest celem emigracji osiedlających się w Stanach Zjednoczonych Polaków. Winnicka poddaje ten region historiograficznej analizie, ale przede wszystkim rozmawia z mieszkańcami i pyta ich, jak naprawdę było z tym całym amerykańskim snem? Odpowiedź potrafi zaskoczyć, bywa też nie­poprawna – rasistowska, nacjonalistyczna. Ogrom­ną zaletą tej pozycji jest jednak humor, perypetie zaradnych i cwanych rodaków na emigracji są raz słodkie, raz gorzkie i trudne, ale prawie zawsze po­trafią nieźle rozbawić.

Koziorożec

Nie zaczęło się od Ciebie. Jak dziedziczona trau­ma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces – Mark Wolynn, Wydawnictwo Czarna Owca

Osoby spod znaku Koziorożca często oskarżane są o nadmierną ambicję i pracoholizm, miewa­ją trudności z odpoczywaniem. Raczej skupiają się na celu niż na sobie i są niebywale wytrwałe. Bywa jednak, że w ten sposób starają się uporać z innymi, znacznie cięższymi problemami. Książka Marka Wolynna – będąca połączeniem poradnika z książką popularnonaukową – może być dla nich zaproszeniem do głębszej refleksji nad własnym dobrostanem, ale też okazją do nauki i uświa­domienia sobie, że somatyzacje czy problemy natury psychicznej nie zawsze są następstwem doświadczeń, które dotyczyły nas osobiście, bo mogą być też dziedziczone.

Wodnik

Odwrócony horyzont – Marc Levy, Wydawnictwo Sonia Draga

Wodnicy to specjaliści od wybiegania w przyszłość i analizowania mniej lub bardziej możliwych sce­nariuszy, prekursorzy i idealiści. Znajdziemy wśród nich wielu znanych wynalazców czy myślicieli – Dar­win, Galileusz, Kopernik. Osobom spod tego znaku polecam więc powieść z wątkiem naukowym. Odwrócony horyzont to historia przyjaźni trójki studentów neurobiologii – Hope, Josha i Luke’a. Książka ta ma wszystkie atuty dobrego romansu, ale wartością dodaną jest tu element futurystycz­no-magiczny, to znaczy próba zachowania świa­domości śmiertelnie chorej dziewczyny na dysku i wynikające z tej decyzji dylematy natury moralnej.

Ryby

Mój mały zwierzaku – Marieke Lucas Rijneveld, Wydawnictwo Literackie

Ryby uchodzą za najwrażliwsze spośród wszyst­kich dwunastu znaków. To cecha, która pozwala im wykroczyć poza standardową umiejętność rozumienia, co czują inni, a tym samym pozwala osobom urodzonym w tym znaku na trudniejszą i bardziej wymagającą emocjonalnie lekturę. Dla­tego proponuję książkę, która odciśnie piętno na każdym czytelniku. Mój mały zwierzaku to histo­ria obrzydliwej i pełnej nadużyć relacji powstałej między dojrzałym weterynarzem i zagubioną, pozostawioną samą sobie, czternastolatką, ale też niezwykła literacko proza, której wnikliwość i zwierzęcość nie pozwala o sobie zapomnieć.

Autor

Laura Janoszek

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content