– U progu 2024 roku Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu w Chorzowie to miejsce z mocną marką, znane w całym środowisku muzycznym w Polsce oraz wśród miłośników analogowego sprzętu audio, płyt winylowych i niezależnych wydawnictw płytowych w kraju…
– Kiedy startowaliśmy z działalnością Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu 2 sierpnia 2019 roku, zaraz po otwarciu Nowego Rynku w Chorzowie chcieliśmy, żeby to było wyjątkowe miejsce, którego stworzenia nikt do tej pory w Polsce nie próbował. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że to się udało, również dzięki otwartości i przychylności władz miasta, które dały zielone światło na bardzo nietypowy i unikatowy projekt. Dziś, ze względu na nadkomplety uczestników, coraz częściej musimy wypożyczać krzesła z innych instytucji, a także odmawiać naszym gościom udziału w niektórych wydarzeniach ze względu na brak miejsc. Przyjęliśmy zasadę, że maksymalna ilość gości razem z artystami nie może przekraczać 90 osób.
– Początkowo Galeria przyciągała gości przede wszystkim wyjątkową kolekcją analogowego sprzętu audio. Pamiętam, jak waszą działalnością przy ul. Wolności, jeszcze przed powstaniem GSMiO zachwycał się Artur Andrus. Pavilon A na chorzowskim Rynku okazał się przestrzenią dającą nowe możliwości…
– Szybko okazało się, że jest to też wymarzona przestrzeń dla muzyków. Już w grudniu 2019 roku wystąpił u nas jeden z najlepszych saksofonistów jazzowych na świecie, amerykański muzyk Dayna Stephens wraz z wybitnym polskim pianistą Piotrem Wyleżołem, którego płyta kilka miesięcy wcześniej ukazała się we wznowionej po latach – przez Warner Music Poland – kultowej serii Polish Jazz. Informacja o tym występnie mocno rozeszła się w świecie polskiego jazzu i wkrótce zaczęły docierać do nas kolejne propozycje występów największych gwiazd tego gatunku. Rok 2020, za sprawą pandemii, przyniósł niespotykaną do tej pory sytuację i skutkował dla nas koniecznością koncentrowania się się na produkcji materiałów w formie streamingów na żywo do sieci Internet oraz produkcji video. Zainwestowaliśmy w profesjonalne narzędzia i sprzęt do produkcji video programów na żywo i błyskawicznie nauczyliśmy się z tych dobrodziejstw korzystać. Okazało się, że w kraju i nie tylko istnieje całkiem spora grupa odbiorców, których interesuje to czym na co dzień zajmujemy się w Galerii.
W roku 2021 założyliśmy kanał Youtube, rozpoczynając kolejny etap działalności – realizację profesjonalnych produkcji koncertowych video z udziałem największych gwiazd jazzu. Myślę tu o takich tuzach jak Włodzimierz Nahorny, Henryk Miśkiewicz, Piotr Schmidt, Paweł Tomaszewski, Michał Barański czy jedyny polski jazzowy zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik. Do naszej największej jak dotąd produkcji koncertowej w Galerii zaproszony został raper Ten Typ Mes. Koncerty, które można obejrzeć na kanale Youtube budzą podziw fanów i skutkują kontynuacją produkcji koncertowych. Wspólnie ze słynnym w Polsce i na świecie Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach realizujemy je z udziałem najlepszych studentów tej uczelni.
Coraz większą grupę miłośników w całej Polsce zyskuje nasz cykl „Renowacja Miesiąca”, opowiadający o procesie renowacji najciekawszych urządzeń audio z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku. W latach 2022 i 2023 w przestrzeni Galerii odbyła się produkcja dwóch sezonów muzycznego programu rozrywkowego telewizji TVS, którego odcinki są dostępne na ich kanale Youtube. To rejestrowane na żywo występy w sumie ponad 30 artystów, w tym tak znanych jak wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek, wokaliści, instrumentaliści i zespoły reprezentujące przeróżne gatunki muzyczne. Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniach na żywo, zapraszam do obejrzenia tych produkcji. W niczym nie ustępują one najbardziej rozpoznawalnym na Youtube tego typu projektom na świecie jak chociażby Tiny Desk. Na zamknięcie tegorocznego sezonu koncertowego wystąpił u nas dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy puzonista z Nowego Jorku John Fedchock. Towarzyszył mu Grzegorz Nagórski, laureat Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury, którego wsparli muzycznie wybitni koledzy – znakomity pianista i aranżer Paweł Tomaszewski, dziekanem słynnego katowickiego Wydziału Jazzu, kontrabasista Adam Kowalewski i perkusista Grzegorz Pałka.
– Czy wśród wielu inicjatyw jakie podejmujecie w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu jest coś, z czego jesteś szczególnie dumny?
– Moja odpowiedź może być pewnym zaskoczeniem, ale najbardziej jestem dumny z naszej publiczności, która przychodzi i przyjeżdża z Chorzowa i okolic na każde proponowane przez nas wydarzenie, bez względu na jego tematykę. To dla mnie dowód, że stawiamy na jakość. Bardzo cieszy mnie zaufanie, którym jesteśmy obdarzani. To miłe, że tak wielu ludzi chce spędzać swój wolny czas w chorzowskiej Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu i nie poddają się, choć nie zawsze udaje im się dopiąć swego, bo nasze lokum nie jest z gumy.
Innym powodem do dumy jest fakt, iż w całej naszej kilkuletniej działalności nie spotkaliśmy się z ani jednym nieprzychylnym komentarzem czy negatywnym sygnałem od osoby, która byłaby niezadowolona z oferowanego przez nas programu. To coś niezwykłego, co daje nam ogromną pozytywną energię do dalszego działania. Dla mnie to też najcenniejsza zawodowa lekcja w całym naszym bogatym życiu zawodowym – jesteś tak dobry jak ostatnia rzecz, którą zrobiłeś. To uczy pokory i powoduje, że nie ma mowy o rutynie. : Nie muszę chyba przekonywać, jak ważne jest dla nas to, że Galeria stała się miejscem, które twórczo aktywizuje naszych gości, najczęściej mieszkańców Chorzowa, którzy znajdują w GSMiO przestrzeń do dzielenia się z innymi swoją pasją poprzez organizację wystaw, pokazów czy prelekcji.
– Czego w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu możemy zatem spodziewać się w roku 2024?
– Mogę powiedzieć, że szykujemy kilka ekscytujących niespodzianek dla naszych gości i fanów. Na pewno nie zmienimy naszego podejścia do publiczności i nie zrezygnujemy z ciągłego doskonalenia i uatrakcyjniania oferty Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu w Chorzowie. Nie zamierzamy też zwalniać tempa. Już 26 stycznia 2024 roku zapraszamy na kolejną „sensacyjną” premierę płytową czyli prezentację winylowej edycji albumu kwintetu Krzysztofa Komedy „Live in Bled”, zawierającego nagrania z jugosłowiańskiego koncertu z roku 1965 roku.