Sobotnie popołudnie, 21 stycznia 2023 roku, przyniosło smutne wieści – w wieku 52 lat zmarł Marek Plura. W ostatnich dniach przebywał w jednym z katowickich szpitali, gdzie trafił w ciężkim stanie.
Marek Plura od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni. Poruszał się wyłącznie przy pomocy elektrycznego wózka inwalidzkiego. Ze swojej niepełnosprawności nie czynił jednak problemu, ani przewodniego motywu życia. Wręcz przeciwnie – jego niespożyta energia, chęć do działania i upór sprawiały, że przełamywał bariery. Można było odnieść wrażenie, że nigdy się nie poddaje i nie cofa, a na swoim elektrycznym wózku prze wyłącznie do przodu.
Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, założył rodzinę, z żoną Ewą wychowywał córkę i syna. Angażował się w pracę socjalną, działalność społeczną i polityczną. W roku 2007 został posłem na Sejm, w roku 2011 uzyskał reelekcję. W roku 2014 został posłem do Parlamentu Europejskiego. W roku 2019 został wybrany w skład Senatu RP. Był członkiem Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej.
Marek Plura był założycielem Stowarzyszenia „Dobry Dom” i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym Rady Programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Na arenie międzynarodowej pełnił funkcję wiceskarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland.Był założycielem Stowarzyszenia „Dobry Dom” i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym Rady Programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję wiceskarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej i w strukturach Związku Górnośląskiego.
Podejmował wiele inicjatyw na rzecz osób z niepełnosprawnościami, angażował się też w działania na rzecz objęcia ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności. Był poetą i grafikiem. Był laureatem wielu nagród i konkursów, m.in.: nagrody im. Karola Miarki za wybitny wkład w kulturę, tytułu Człowiek Bez Barier 2004, Lodołamacz Specjalny, a także Orderu Uśmiechu.
Jakkolwiek banalnie brzmi to w tej chwili, trudno znaleźć właściwsze słowa… Przedwczesne, niespodziewane odejście Marka Plury to bolesna i dotkliwa strata nie tylko dla Śląska. Ta nieobecność będzie długo odczuwalna…