Gdy w efekcie boomu na śląską kulturę estradę zalała szeroka fala kiczu i amatorszczyzny, Grzegorz Spyra pozostawał ze swoją twórczością jednym z nielicznych chlubnych wyjątków – gwarantem prawdziwej jakości. Dziś już Go nie ma. Ale pozostała muzyka i spore grono tych, którzy nie dają zginąć Jego spuściźnie. Niech nam „Bioły wągiel”, „Moplik” i „Przyjdź na ławka pod familok” wciąż grają w duszy…
Profesjonalista w każdym calu. Prawdziwy Mistrz, zawsze dbający o utrzymanie odpowiedniego poziomu sztuki, której się poświęcił. Promocję kultury śląskiej najwyższej próby uważał za swoją życiową misję. Muzyk i kompozytor, twórca, kierownik i lider zespołu „Antyki” zmarł 27 kwietnia 2019 roku w wieku 75 lat.
Urodził się w Gliwicach, potem przez wiele lat związany był z Chorzowem, gdzie ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia i Państwową Szkołę Muzyczną. Tytuł magistra sztuki uzyskał w roku 1969 w Akademii Muzycznej w Katowicach. W świat muzyki wciągnął go ojciec – organista. Pierwsze kroki na tym polu zaczął stawiać dość późno, jako dziesięciolatek. To nie przeszkodziło mu jednak w rozwinięciu talentu do poziomu zawodowstwa. Trudno zliczyć nagrania fonograficzne, realizacje telewizyjne, widowiska, programy estradowe, śpiewniki i inne przedsięwzięcia, które współtworzył, przyczyniając się do ich sukcesu.
Przez lata pracował jako pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie. Był członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM). Uhonorowany został m.in. odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Medalem im. Juliusza Ligonia – zasłużony dla kultury Chorzowa, Nagrodą Stanisława Ligonia oraz statuetkami „Hanysa” i „Karlika”. Nagrodę Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury odebrał indywidualnie, a po latach także z „Antykami”.
Debiutancki koncert zespołu „Antyki” miał miejsce 8 marca 1966 roku w Zakładowym Domu Kultury „Konstal” w Chorzowie. Pierwszy znaczący sukces przyszedł po roku działalności, w marcu 1969. „Antyki” zajęły II miejsce na ogólnopolskim festiwalu w ramach III Miesiąca Muzyki Młodzieżowej w Tarnowie. W pierwszy wyjazd zagraniczny, w maju 1969 r., grupa udała się do Czechosłowacji. Nieco później zespół gościł w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Za sprawą wyjazdów zagranicznych Grzegorz Spyra przekonał się jak w Tyrolu, a nawet za kręgiem polarnym ludzie kochają i pielęgnują własną kulturę ludową. Tak zrodziła się myśl, by spróbować i u nas. „Antyki” wykonywały muzykę dixielandową i standardy muzyki rozrywkowej, ale główny trzon repertuarowy stanowiła muzyka śląska (warto tu jednak przypomnieć, że swój pierwszy śląski program estradowy Grzegorz Spyra przygotował w 1982 roku z zespołem „Mniejsza o to” z Zakładowego Domu Kultury Huty Batory). Zaangażowanie działającego od ponad pięćdziesięciu lat zespołu „Antyki” w promocję kultury ludowej Górnego Śląska znalazło odzwierciedlenie m.in. w pięcioletnim cyklu programów telewizyjnych „Sobota w Bytkowie”, obejmującym 62 odcinki, a także w cyklu 12 programów TV „Śląsko Gospoda u Gruchlików”, gdzie regularnie pojawiały się kompozycje Grzegorza Spyry. Artysta był także współtwórcą programów telewizyjnych „Zapiski Erwina Respondka” oraz „Wesoło, czyli smutno”. W cyklu „Śląska laba”, który według badań OBOP był najpopularniejszym programem rozrywkowym w telewizji roku 2002, twórczość „Antyków” stanowiła trzon repertuarowy. Niezwykle popularne były też „Śląskie Biesiady” z orkiestrą Zbigniewa Górnego.
Grzegorz Spyra skomponował muzykę do widowiska „Zolyty”, czyli śląskiej adaptacji „Ożenku” Mikołaja Gogola. Wodewil w dwóch aktach wierszem napisał Marian Makula. Wcześniej przez pewien czas kompozytor współpracował z kabaretem „Rak”. Pod koniec roku 2013 świętował w Chorzowskim Centrum Kultury podwójny jubileusz siedemdziesiątej rocznicy urodzin i pięćdziesięciolecia pracy twórczej. Ostatnie lata spędził w Szymocicach. 2 maja 2019 roku spoczął na cmentarzu w Rudach Raciborskich.