Ja nie jestem poetą, ja nie jestem pisarzem,
zwyczajnego losu jestem zwykłym tragarzem,
piórem, co małe, a też zostawić chce ślad,
odkrywcą, co odkrywa dawno odkryty już świat,
pędzlem wyblakłym, co chce być malarzem.

Lubił powtarzać ten wierszyk w rytmie i rymie limeryku, autoportret z 34 krótkich słów, który kiedyś spisał w przypływie refleksji. Skromnie uważał, że ta skondensowana synteza (w kilku nieznacznie różniących się wariantach) w zupełności wystarczy, by go opisać… Andrzej Kuczok.
1 września 2019 roku nadeszła smutna wiadomość o śmierci artysty, jednego z najbardziej cenionych chorzowskich twórców. W jego uroczystościach pogrzebowych, rozpoczętych 4 września mszą świętą żałobną w chorzowskim kościele pw. Ducha Świętego, uczestniczyły tłumy. Przy ostatnim pożegnaniu artysty były i jego dzieła, stworzone dla rodzinnej parafii – rzeźbiarskie wyobrażenie gołębicy, jako symbol Ducha Świętego górujący nad ołtarzem głównym, oraz oryginalne ujęcie wizerunku Jezusa Chrystusa Miłosiernego.
Andrzej Kuczok tworzył wiele, korzystając z rozmaitych technik i środków wyrazu. Uprawiał malarstwo, grafikę, rzeźbę, mozaikę i sztukę sakralną. Projektował witraże, pisał wiersze, był także… blogerem internetowym. Studia w Akademii
Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa i Grafiki w Katowicach) ukończył w roku 1965.
W Chorzowie zostawił po sobie wiele twórczych śladów m.in. stacje Drogi Krzyżowej i okazały witraż centralny w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza (szczycił się, że został on uznany przez ekspertów w tej dziedzinie za jeden z najlepszych współczesnych witraży w Europie), witraże św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II w kościele pw. św. Józefa, płaskorzeźbę bł. ks. Józefa Czempiela w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, płaskorzeźby dla szkół podstawowych nr 25 i 37 oraz nieistniejącego już Gimnazjum nr 3, a także Galerię Wielkich Chorzowian, zdobiącą małą salę posiedzeń w Urzędzie Miasta i okazałą mozaikę na jednym z budynków przy ul. Żołnierzy Września. Przed laty projektował i realizował wystrój plastyczny Stadionu Śląskiego na słynne żużlowe Mistrzostwa Świata. Odpowiadał za to zadanie w pełnym zakresie, od proporców, przez plakaty, medale, foldery, aż po dekorację wieży i płyty stadionu.
Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Paryskiej Akademii Artystów Europy Centralnej oraz Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków (którego był współzałożycielem i któremu prezesował w latach 2010-2012). Do śmierci uczestniczył we wszystkich Jesiennych Wystawach SChAP, organizowanych początkowo w Muzeum w Chorzowie, a następnie w murach otwartej w roku 2000 Miejskiej Galerii Sztuki „MM” (nazwa nawiązująca do roku powstania Galerii była jego pomysłem). Przez lata pracował jako pedagog, zaszczepiając kolejne pokolenia młodzieży miłością do sztuki. Był za to wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, podobnie, jak za własną twórczość artystyczną.
Był m.in. laureatem Medalu im. Juliusza Ligonia „Zasłużony dla Kultury Miasta Chorzowa” oraz Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury.
Podczas jubileuszowej prezentacji swojego malarstwa z okazji pięćdziesięciolecia pracy twórczej (Miejska Galeria Sztuki „MM”, marzec 2015) wyraził pełne skromności zdumienie, że tyle zdążył przez ten czas namalować… Tworzył obrazy olejne, akwarele, grafiki i prace w technice własnej. Wiele z nich znajduje się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content