Gdyby nie pandemia, to wydarzenie byłoby już historią. Rzeczywistość sprawiła nam jednak psikusa, w efekcie którego wielkie muzyczne święto wciąż jeszcze jest przed nami. Będziemy się nim cieszyć w czerwcu, w ramach tegorocznych obchodów Święta Miasta. Mowa o festiwalu European Blues Challenge, czyli największym i najważniejszym europejskim przeglądzie zespołów bluesowych.

– Wśród wydarzeń muzycznych w naszym kraju chyba tylko Festiwal Piosenki w Sopocie może poszczycić się podobnie międzynarodowym zestawem wykonawców. Do Chorzowa zjadą reprezentanci ponad dwudziestu krajów – mówi Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów. – Przy zachowaniu wszelkich proporcji, należy dodać, że European Blues Challenge to przepustka do udziału w najbardziej prestiżowych festiwalach na starym kontynencie. Formuła przypomina nieco Eurowizję. Na scenę EBC trafiają wykonawcy wyłonieni w czasie eliminacji krajowych – dodaje.

Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM Chorzów (w środku), Zofia Matysik, wiceprezes Agencji Koncertowo-Wydawniczej „Delta” i Andrzej Matysik, redaktor naczelny kwartalnika „Twój Blues” spotkali się 15 maja br. z dziennikarzami w Grubie Bluesa, by zapowiedzieć chorzowską odsłonę European Blues Challenge. Fot.: Krzysztof Knas

Organizatorem przeglądu jest European Blues Union, grupująca ludzi związanych ze światem bluesowym.

– W naszym mieście odbędzie się 11 edycja konkursu. Dziewięć wcześniejszych zorganizowano w krajach Europy Zachodniej, jedną – na Łotwie. W przypadku Polski krajowe eliminacje odbywają się w ramach Suwałki Blues Festival – opowiada Andrzej Matysik, redaktor naczelny kwartalnika Twój Blues.

– Myślę, że nie ma powodu, by pytać, dlaczego European Blues Challenge zagości w Chorzowie. W całej Polsce nie ma chyba drugiego miasta, tak mocno zakorzenionego w bluesie – stwierdza Rafał Zaremba. – Chorzowska edycja EBC to nie tylko dwa dni koncertów, które trwać będą 2 i 3 czerwca 2023 roku na zielonych terenach okalających chorzowski kompleks Sztygarka, przy Szybie Prezydent, ale też cały szereg wydarzeń towarzyszących. Zaplanowaliśmy m.in. warsztaty muzyczne w Grubie Bluesa, w czasie których można będzie doskonalić swoje umiejętności pod okiem profesjonalnych muzyków, związanych – a jakże – z Chorzowem – dodaje dyrektor Wydziału Kultury Sportu i Turystyki UM Chorzów.

Zofia Matysik, wiceprezes Agencji Koncertowo-Wydawniczej „Delta” poleca uwadze publiczności przygotowywaną w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na chorzowskim rynku wystawę multimedialną, dokumentującą wcześniejsze edycje EBC, a także The EBC Before Party w MDK Batory 1 czerwca.

– Program tego wieczoru wypełni koncert świętującej dwudziestolecie swojego istnienia grupy Boogie Boys, jednego z czołowych polskich zespołów bluesowych i reprezentanta naszego kraju na EBC 2011 w Berlinie – zachęca.

Więcej informacji na stronie internetowej https://www.ebc2023.info/

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content