Pierwszy Festiwal Bluestracje powstał bez większych przygotowań, niemal spontanicznie. W Miejskim Domu Kultury Batory w Chorzowie spotkała się grupa przyjaciół, muzyków amatorów, których łączyła sympatia do bluesa. 20 lutego 1998 roku na deskach Miejskiego Domu Kultury Batory wystąpiło pięć zespołów. Była Afera z Katowic, Plaster z Kępna, Be Good z Chorzowa, rybnicki kwartet Old Grandfathers oraz Dzika Sherry ze Szczecina. Od tego momentu, wiosną każdego roku, miłośnicy bluesa spotykają się, by posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu.
Tegoroczna edycja Bluestracji odbędzie się w Miejskim Domu Kultury Batory 22 kwietnia. Początek koncertu o godz. 19.00. Wystąpią: Three For Silver (USA) oraz RUFs’ Blues Caravan 2022 – Whitney Shay, Will Jacobs & Katie  Henry (USA).
Na 23 kwietnia o godz. 18.00 w MDK Batory zaplanowano dziewiętnastą edycję Gali Blues Top. Środowisko bluesowe, skupione wokół czytelników i dziennikarzy Kwartalnika “Twój Blues”, co roku wybiera faworytów mijającego sezonu w ankiecie “Blues Top”. Wyniki najświeższego głosowania ogłoszono 4 stycznia 2022 roku. Można je znaleźć na stronie www.twojblues.com. Podczas kwietniowej gali zwycięzcy ankiety otrzymają tradycyjnie „Bluesy-Kalarusy”, a publiczność znowu będzie miała okazję uczestniczyć w niepowtarzalnym w swej formie i treści koncercie laureatów dorocznej ankiety.
Bilety w cenie 99 złotych na pojedyncze wydarzenie dostępne są w kasie MDK Batory oraz poprzez portal biletyna.pl. Karnet na Bluestracje i Galę Blues Top kosztuje 180 zł.
Sponsor: Elektrociepłownia CEZ Chorzów.

Blues Caravan 2022: Świeża bluesowa krew

(Tekst Ewy Matysik z Kwartalnika „Twój Blues”)

Mija szesnaście lat odkąd wytwórnia Ruf po raz pierwszy wysłała w świat „bluesową karawanę”. Idea jest prosta: co roku Thomas Ruf, założyciel i szef tej najbardziej znanej z europejskich bluesowych wytwórni płytowych, wyłuskuje trzech wartych zaprezentowania artystów, kojarzy ich z sekcją rytmiczną, i wyprawia w wielomiesięczną trasę koncertową po całej Europie (a czasami nawet poza nią). Bywa, że afisz Karawany okrasza bardziej znane nazwisko: w przeszłości bywali to m.in. Mike Zito, Bernard Allison czy Ana Popovic, ale główną ideą tego projektu jest prezentowanie artystów jeszcze nieznanych, a dobrze rokujących. Jak pokazuje historia, ma Thomas Ruf „nosa”, bo zdarza się, że te „nieznane” nazwiska już kilka lat później zyskują status headliner’ów. Przykład? Zapewne nasi najbardziej wierni czytelnicy pamiętają, że 11 lat temu okładkę TB zdobiło zdjęcie 3 dziewczyn, które wystąpiły na Bluestracjach pod hasłem „Girls with Guitars”. Jedną z nich była mająca dziś status gwiazdy Samantha Fish. 22 kwietnia Karawana znów zawita na festiwalu Bluestracje w MDK Batory. Warto się wybrać i zapamiętać prezentowanych w jej ramach wykonawców, bo być może już niedługo będzie o nich głośno!

Plan działania jest zawsze ten sam: najpierw dostajemy trzy solowe sety prezentujące każdego z liderów bądź liderek osobno, by na koniec cieszyć uszy i oczy wspólnym finałem w konwencji jam session. Takie sceniczne spotkania zawsze dają okazję do unikalnych muzycznych sytuacji i przekomarzań, dzięki czemu publiczność wychodzi z koncertu mając poczucie doświadczenia czegoś naprawdę unikalnego. Zapewne tak właśnie będzie i tym razem, zwłaszcza, że Blues Caravan AD 2022 jest napędzana siłą młodej rock ’n’ rollowej energii trzech debiutujących przed szerszą publicznością wykonawców. Są to: Katie Henry, Will Jacobs oraz Whitney Shay. Towarzyszy im znana z poprzednich edycji Karawany rewelacyjna sekcja rytmiczna Denis Palatin (dr) i Roger Inniss (b).

Pochodząca z amerykańskiego stanu New Jersey wokalista, autorka tekstów i multiinstrumentalistka Katie Henry przemieszcza się się między mikrofonem, pianinem i gitarą Gibson SG, zapraszając słuchaczy w podróż po gatunkach takich jak rock, roots, R&B, soul, funk i pop. Słuchaczom mogą chwilami przychodzić na myśl młoda Bonnie Raitt czy Janis Joplin, ale dzięki charyzmie i doświadczeniu zdobytemu w nowojorskich klubach jest to artystka, która pomimo młodego wieku nie robi wrażenia debiutantki. Nic dziwnego; na pianinie gra od 6 roku życia; jako uczennica udzielała się w szkolnym zespole, już wtedy wymyślając swoje pierwsze własne piosenki (które notowała z tyłu szkolnych zeszytów), a potem zdobywała szlify grając na jam sessions w nowojorskich klubach. Ma na koncie już dwa albumy, debiutancki “High Road” z 2019 roku oraz wydany w styczniu 2022 roku przez wytwórnię Ruf „On My Way”.

Will Jacobs to reprezentant młodego pokolenia sceny soul-bluesowej i R&B z Chicago. Ten 28-letni artysta jest najbardziej znany ze swoich żywiołowych występów na żywo, które są pełne pasji bez względu na to, czy mają miejsce w studiu czy na estradzie. Doświadczenie zdobywał zarówno studiując na prestiżowej uczelni Berklee College of Music, jak i grając w zespole legendy zydeco, C.J. Cheniera. Choć jest znany głównie jako gitarzysta, również śpiewa, gra też na basie i perkusji, komponuje i produkuje muzykę oraz dowodzi własnemu zespołowi.

Whitney Shay trudno przeoczyć albo z kimś pomylić. Nazywana „kulą ognia z San Diego” Artystka odznacza się płomienną fryzurą i błyskotliwymi sukienkami. Ma na koncie jeden już wydany, dobrze przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków, album „A Woman Rules The World”, i właśnie pracuje nad następnym. „Chcę podrywać moją publiczność do tańca, angażować ich w moją muzykę. Dla mnie blues jest jak katharsis, jak oczyszczanie ze smutnych doświadczeń. Jeśli uda mi się sprawić, że widzowie wyjdą uśmiechnięci i na chwilę zapomną o problemach swojego dnia, to znaczy, że dobrze wykonałam swoją pracę.”

Autor

Ewa Matysik

Kwartalnik "Twój Blues"

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content