Do 25 września można oddać głos na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Dział projektów społecznych obfituje w inicjatywy z zakresu szeroko pojętej kultury.
Chorzowskie Spotkania z Kinem Europejskim im. Kazimierza Kutza to cykl spotkań i pokazów filmów europejskich w Chorzowskim Centrum Kultury, kinach: Frajda i Grajfka oraz w plenerze. Projekt przewiduje rozpoczęcie festiwalu na Rynku, oraz finałowe spotkanie z udziałem zaproszonej gwiazdy w Chorzowskim Centrum Kultury. Zgodnie z przyjętymi założeniami inicjatywa adresowana jest do chorzowian i zainteresowanych mieszkańców Metropolii – ludzi ciekawych świata, otwartych na inne kultury, wrażliwych na problemy współczesnego człowieka, chcących poznać skomplikowaną ludzką psychikę, ceniących dobra rozrywkę, a także potrafiących docenić artyzm dzieł filmowych, Pokazy i spotkania mają przybliżyć odbiorcom najciekawsze obrazy filmowe z krajów europejskich. Pierwsza edycja projektu, prezentująca kino czeskie, została zorganizowana w ramach VII Budżetu Obywatelskiego w dniach od 13 do 29 października 2020 roku. Edycja druga, poświęcona kinematografii francuskiej, trwała od 26 września do 2 października 2021 roku. Tegoroczna inicjatywa stanowić ma trzecią odsłonę przedsięwzięcia.
Kino-Pauza w Ogrodach Słowaka przy ul. Zjednoczenia to propozycja cyklu wykładów połączonych z projekcją filmów będących ekranizacją światowych dzieł literackich. Filmowi fachowcy (m.in. wykładowcy śląskiej filmówki) wprowadzaliby młodzież w świat klasyki filmowej, uczyli odbioru dzieła filmowego, wskazywali na możliwość interpretacji oraz omawiali trudności wynikające z adaptacji dzieła literackiego. Projekt kierowany jest przede wszystkim do przyszłorocznych maturzystów, ale także do ich młodszych kolegów z całego miasta i okolic jako forma powtórki przed egzaminem dojrzałości. Wśród odbiorców może znaleźć się każdy miłośnik kina, tym bardziej, że planowane projekcje odbywałyby się w szkolnych ogrodach. Zgodnie z opracowanym planem organizatorzy zadbają o nietypowy klimat letniego kina zapewniając kawę, popcorn, lemoniadę i kameralne oświetlenie. Przewidywany termin realizacji projektu to wiosna 2023 roku.
Cztery pory roku Hip Hop to projekt, który zakłada organizację czterech koncertów hip-hopowych, w Miejskim Domu Kultury Batory, realizowanych na początek każdej z pór roku i adresowanych do chorzowskiej młodzieży.
Batory Piknik Blues towydarzenie koncertowo-piknikowe realizowane na tyłach i dziedzińcu MDK Batory z wykorzystaniem przestrzeni placu rekreacyjnego przy ul. Hutniczej. Idea ma na celu popularyzację bluesa wśród mieszkańców dzielnicy.
Piknik Literacki to pomysł na plenerowe wydarzenie w chorzowskim Parku Róż w maju 2023 roku. W programie przewiduje się prezentacje muzyczne z gatunku piosenki literackiej, spotkania autorskie, plenerową czytelnię (w tym czytelnię komiksów), animacje i warsztaty łączące różne formy aktywności twórczej, wymianę książkową oraz Turniej Gier Planszowych. Współorganizatorem Pikniku będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie.
Projekty społeczne o charakterze międzypokoleniowym dla Chorzowian to propozycja cyklu warsztatów o charakterze międzypokoleniowym, integracyjnym i wspierającym wzmacnianie więzi społecznych między mieszkańcami Chorzowa na każdym etapie życia. Warsztaty mają się odbywać cyklicznie, raz w miesiącu w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej i obejmować takie zagadnienia jak ekologia, rękodzieło, muzyka, taniec, teatr, stolarstwo, krawiectwo, dietetyka, fotografia, florystyka, profilaktyka zdrowotna i wizerunek.
Wycieczki krajoznawcze oraz Potańcówki dla chorzowskich seniorów 60+ to projekt postulujący organizację 3 wycieczek krajoznawczych oraz 5 potańcówek dla chorzowskich seniorów w Centrum Integracji Międzypokoleniowej, jako odpowiedź na potrzeby seniorów zamieszkałych w Chorzowie. Cel przedsięwzięcia stanowi chęć aktywizacji seniorów oraz pogłębianie i nawiązywanie wzajemnych relacji.
Festyn Baw się Rodzinnie z 14 to propozycja organizacji Festynu Rodzinnego na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Podmiejskiej 62, adresowanego do rodzin zamieszkujących okolice placówki, a także do uczniów i pracowników placówki. W planie imprezy znajdują się zabawy muzyczno-taneczne oraz animacje ruchowe przy muzyce, występy zaproszonych gwiazd, zumba dla wszystkich, konkursy z nagrodami, maszyna do popcornu i waty cukrowej, a także przekąski i napoje.
Kino Letnie w Chorzowie – po udanych projekcjach plenerowych, które odbyły się w Chorzowie Batorym, czas na kina plenerowe w całym mieście. Plan przewiduje organizację około 12-14 seansów na terenach miejskich parków lub przy domach kultury w całym mieście w czasie wakacji letnich.
Rozwijaj twórcze pasje w Chorzowie – warsztaty artystyczne dla mieszkańców Chorzowa to propozycja organizacji warsztatów i działań twórczych dla chętnych mieszkańców Chorzowa, niezależnie od wieku. Zajęcia miałyby się odbywać w chorzowskiej Pracowni Działań Twórczych i ewentualnie w Chorzowskim Centrum Kultury. Tworzenie witraży, rzeźb z tkaniny, pirografii. mydełek glicerynowych, mozaiki szklanej, makramy, warsztaty małych form ceramicznych, decoupage, kaligrafii, dot painting, malowania na tkaninach to tylko niektóre z możliwości. Pomysłem wzbogacającym ofertę jest możliwość organizacji warsztatów czarnego teatru, w ramach Teatru Czarnego Tła.
Chorzowski przegląd plastycznej twórczości amatorskiej. Celem tej inicjatywy jest prezentacja prac twórców nieprofesjonalnych, nie związanych zawodowo z twórczością artystyczną. Przegląd obejmować będzie prace plastyczne i rękodzieło (malarstwo, rysunek, rzeźba, ceramika, hafciarstwo, metody zdobienia decoupage, tworzenie biżuterii, ozdób okolicznościowych). Prace do przeglądu zgłaszać mogą pełnoletni mieszkańcy Chorzowa. Projekt ma pokazać szerokie spektrum twórczych działań i wykorzystywanych materiałów, a także umożliwić wymianę doświadczeń między artystami.
Festyn Integracyjny na Cwajce, zorganizowany na parafialnym placu przy kościele św. Józefa ma na celu integrację mieszkańców Chorzowskiej Cwajki z resztą Chorzowa, ponieważ przez wiele lat powstawał stereotyp, że Cwajka to dzielnica okryta złą sławą. Festyn ma na celu zmianę tego wizerunku. Przedsięwzięcie ma również budować świadomość, że profilaktyka jest znacznie zdrowsza i tańsza niż leczenie, w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć. Przewidziana jest m.in. organizacja strefy gastronomicznej, ustawienie dmuchańców i innych atrakcji dla najmłodszych, konkurs fotograficzny związany z Cwajką oraz koncerty.
Chorzowski Brass Band koncertuje i 95. urodziny świętuje. W roku 2023 zespół „Chorzowski Brass Band” obchodzić będzie 95-lecie swojego istnienia. Będzie to znakomita okazja do zaprezentowania się publiczności z rodzimego Chorzowa. Projekt przewiduje organizację 3 darmowych, otwartych koncertów w wykonaniu zespołu oraz zaproszonych solistów i gości. Koncerty mogłyby odbyć się w Chorzowskim Centrum Kultury, Starochorzowskim Domu Kultury i w plenerze (np. na Chorzowskim Rynku). Głównym celem projektu jest krzewienie kultury i popularyzacja muzyki wywodzącej się ze śląskiej tradycji.
Wśród projektów inwestycyjnych także znajdują się propozycje związane z życiem kulturalnym miasta:
Teatralny przystanek na Klimzowcu – strefa relaksu – budowa widowni przy amfiteatrze. Projekt ten zakładaprzygotowanie terenu patio Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Sportowymi pod budowę amfiteatru, który wpisuje się w tradycje teatralne szkoły oraz miasta. Prace obejmowałyby : demontaż starej nawierzchni oraz położenie nowej. W zależności od kwoty przeznaczonej na zadanie zakres prac może być większy i obejmować umieszczenie na nowej nawierzchni widowni składającej się z siedzisk, leżaków oraz zielonej architektury. Celem projektu jest integracja między dziećmi i rodzicami, a także szkolnymi i przedszkolnymi społecznościami ze środowiskiem lokalnym.
Hutnicze Centrum Dowodzenia to interaktywna rodzinna przestrzeń edukacyjna w Muzeum Hutnictwa, w której świat czynić będziemy bardziej przyjaznym nam oraz środowisku poprzez stosowanie i popularyzację nauki. To strefa doświadczania, rozumienia otoczenia oraz roli jaką odgrywa w nim stal – tworzywo jutra. Pozostaje ona bowiem niezbędna do opracowywania najnowocześniejszych technologii – od mikroelementów rozruszników serca, aż po satelity eksplorujące przestrzeń kosmiczną. W obliczu zmian klimatycznych i eko-odpowiedzialności przestrzeń wskazywać ma kierunki rozwoju hutnictwa, analizując jednocześnie jego rolę w zrównoważonym rozwoju. To także miejsce kształtowania przyszłych wynalazców, którzy testować i eksplorować mają nowe, nieznane. Hutnicze Centrum Dowodzenia zawierać ma stanowiska z autonomicznymi goglami VR, umożliwiającymi wejście do działającej huty, edukacyjne elementy przestrzenne (instalacja tłumacząca powstawania stali w której dzieci wcielają się w rolę wyrobu hutniczego), łamigłówki logiczne, stanowiska multimedialne i modele tłumaczące zasady fizyki oraz chemii, stanowiska konstrukcyjne i projektowe, przestrzeń do działań warsztatowych (stanowiska typu mobilna majsterkownia), kreatywne zestawy narzędziowe do realizacji doświadczeń, przeprowadzania zajęć i zabaw. Wszystko to by w atrakcyjny sposób łączyć naukę i zabawę. Interaktywne elementy wymagać mają zaangażowania manualnego, ruchowego, zmysłowego, a – przede wszystkim – intelektualnego. Przestrzeń przeznaczona ma być do użytku indywidualnego oraz grupowego niezależnie od kategorii wiekowej.
Głosować można pod adresem: bo.chorzow.eu/glosowanie/