Piotr Naliwajko postarał się o to, by jego nowej wystawie towarzyszyła aura tajemnicy. Przez cały czas jej trwania w przestrzeni medialnej i Internecie mają się nie pojawiać zdjęcia prezentowanych prac.  W pomieszczeniach wystawowych obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i rejestracji video. Dodatkowo obrazy nie mają tytułów, są jedynie ponumerowane, zgodnie z kolejnością powstania.

– Co jest namalowane, to jest namalowane, kto przyjdzie, ten zobaczy – mówi artysta. – Cofamy się do czasów sprzed wynalezienia aparatów fotograficznych – dodaje. Magazyn „Chorzów Miasto Kultury” jest patronem medialnym wydarzenia.

Otwarta 25 lutego 2022 roku wystawa, o intrygującym tytule „Całkiem nowy wujek”, z dwóch powodów ma charakter premierowy – po pierwsze prezentuje tylko najnowsze i nigdzie jeszcze niepokazywane prace ręki Piotra Naliwajki, powstałe od końca roku 2020 do początku roku 2022, po drugie jest to pierwsze wydarzenie zorganizowane w zmodernizowanych salach budynku Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25, które po zmianach formalnych przekształcone zostało w Oddział Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.  

– Zagadka tytułu jest bardzo prosta do rozwikłania. „Całkiem nowy wujek” to opinia syna jednego z moich bliskich znajomych, po wizycie w mojej pracowni. Proszę jednak nie myśleć, że to zdanie odnosi się do mojego wyglądu. Dotyczy moich obrazów – wyjaśnia ze śmiechem Piotr Naliwajko.   

Obwarowania obejmujące zakaz fotografowania wystawy związane są z konkursami, w których do wygrania są dwie oryginalne prace artysty. Laureatem może zostać każdy zwiedzający, bez względu na wiek czy poziom znajomości twórczości bohatera ekspozycji. Nie trzeba też być znawcą malarstwa w ogóle.

– Zgodnie z zasadami, w przypadku pierwszego z konkursów należy zaopatrzyć się w specjalny zestaw pocztówek zawierających fotografie detali z prezentowanych na wystawie prac, odszukać komplet detali na oryginałach obrazów i prawidłowo wypełnić kartę konkursową. Spośród autorów wszystkich prawidłowych odpowiedzi wylosowany zostanie zwycięzca – tłumaczy Piotr Naliwajko, dodając, że autorem pocztówkowych ujęć jest jego brat, Jarosław. – Drugi konkurs ma zachęcić zwiedzających do podjęcia swoistej dyskusji z moimi obrazami. Czekam na autorskie komentarze, których w zasadzie w żaden sposób nie ograniczam formalnie. Mogą to być wypowiedzi pisemne – eseje, opowiadania, wiersze, albo dowolne prace plastyczne, jak choćby rysunki czy rzeźby. Zakazane jest jedynie fotografowanie wystawy – uzupełnia.

Autor najciekawszego komentarza wygra drugą z nagród. Warto więc zadać sobie trochę trudu.

– Mam nadzieję na szeroki odzew i różnorodne formy wypowiedzi. Już teraz mogę zdradzić, że wybrane zgłoszenia będą anonimowo publikowane w sieci, jako oryginalna forma relacji z wystawy – zapowiada Piotr Naliwajko. – Powinno to w jakimś stopniu zrekompensować brak fotografii z samej ekspozycji i utrzymać odpowiedni poziom zainteresowania wydarzeniem – dodaje. Prawa do dokumentacji zdjęciowej wystawy ma jedynie Maciej Niesłony, fotografujący prace Piotra Naliwajki od dwudziestu lat. Zdjęcia zostaną opublikowane dopiero po zamknięciu ekspozycji.

Wystawie towarzyszyć będą zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych (poprowadzą je Piotr Naliwajko, Olga Naliwajko i Agnieszka Tybur) oraz grup zorganizowanych (w tym wypadku prowadzącym będzie Piotr Zając). Na 11 marca o godz. 17.00 zaplanowano rozmowę  o twórczości Piotra Naliwajki z udziałem dr hab. Irmy Koziny i  dr. Jacka Kurka.

Wystawa będzie czynna do 29 kwietnia 2022 roku. Niedługo później miejsce po niej zajmie kolejna ekspozycja prac Piotra Naliwajki – tym razem przekrojowa, prezentująca wybór najbardziej znanych (i nieznanych) prac artysty, sięgająca najwcześniejszego okresu jego twórczości.      

Zdjęcia: Maciej Niesłony

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content