W Miejskiej Galerii Sztuki MM 4 września br. otwarto wystawę fotografii. Swoje prace chorzowskiej publiczności prezentuje Gisbert Körner,  niemiecki artysta zajmujący się fotografią reportażową, portretową i pejzażową, na co dzień związany z Iserlohn, miastem partnerskim Chorzowa.

Otwarcie wystawy – Aleksandra Rej i Gisbert Körner

Wystawa stała się dla artysty trzecią okazją do wizyty w naszym mieście. Po raz pierwszy przyjechał w roku 2019, jako uczestnik czwartej edycji Międzynarodowego Pleneru Pejzaż Poindustrialny Chorzowa.

Chorzów w obiektywie Gisberta Körnera

– Wtedy przez 10 dni codziennie spacerowałem ulicami miasta i przy pomocy aparatu fotograficznego utrwalałem swoje wrażenia, które zostały następnie zaprezentowane w czasie wystawy finałowej. Dwa powstałych wówczas zdjęć umieściłem w ramach aktualnej wystawy w Galerii MM – mówi Gisbert Körner. – Uczestnicząc w plenerze zobaczyłem miasto w fazie transformacji, które odnajdywało się na nowo. Dla wielu starych, częściowo opuszczonych budynków ta faza trwa nadal. Takie widoki są dla mnie niezwykle inspirujące. Wielowarstwowe pastelowe ściany i opustoszałe pomieszczenia często same w sobie mają malowniczy charakter – kontynuuje.

Chorzów w obiektywie Gisberta Körnera

Jak podkreśla, udział międzynarodowym chorzowskim plenerze sprzed czterech lat zaowocował dla niego nie tylko wieloma pracami, ale też przyjaźniami, wykraczającymi poza czas tamtego twórczego spotkania. Szczególnie pogłębiła się przyjaźń z chorzowską artystką, Kają Renkas.

Gisbert Körner i Kaja Renkas w Miejskiej Galerii Sztuki MM

– Uwielbiam jej prace i zainteresowałem nimi ówczesną dyrektor muzeum w Iserlohn, Sandrę Hertel, co poskutkowało wystawą Kai Renkas w Muzeum Barendorf w Iserlohn we wrześniu 2021 roku – opowiada Gisbert Körner. – Dziś dziękuję nie tylko Kai Renkas, ale także kierującej Miejską Galerią Sztuki MM Aleksandrze Rej i jej zespołowi – Dajanie Wejchert, Magdalenie Bartosze i Cyprianowi Noconiowi. Współpraca z nimi podczas przygotowań mojej wystawy układała się  perfekcyjnie, jestem bardzo zadowolony z jej efektów – kończy.  

Wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki MM przy ul. Sienkiewicza 3 można oglądać do 25 września 2023 roku.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content