Oscar za dźwięk w amerykańsko-polsko-brytyjskiej koprodukcji „Strefa interesów” ma chorzowski akcent. Pierwszym asystentem głównego dźwiękowca na planie – Tarna Willersa – był mieszkający w naszym mieście Mateusz Stasiak.

Mateusz Stasiak przy pracy

– Mikrofoniarz kojarzy się przede wszystkim z tyczką zwieńczoną mikrofonem. Ze względu na tę funkcję, w czasie zdjęć zawsze jest najbliżej aktorów. Tym razem było jednak inaczej. Zamysł reżysera, Jonathana Glazera, nie pozwalał na taką obecność. Pracowaliśmy więc nietypowo – opowiada Mateusz Stasiak. – Zanim rozpoczęły się zdjęcia we wnętrzach, pomieszczenia trzeba było dokładnie okablować. Stworzyliśmy instalację, która pochłonęła co najmniej kilometr kabla i pozwoliła na umieszczenie mikrofonów wszędzie tam, gdzie były one potrzebne. Zdjęcia na zewnątrz powstawały z wykorzystaniem dziesięciu kamer równocześnie. Przy każdej z nich był mikrofon, inne poukrywano w różnych punktach planu. Aktorzy mieli na sobie mikroporty. Opanowanie całości tej układanki było niemałym wyzwaniem – podkreśla dźwiękowiec.

Mateusz Stasiak i Tarn Willers z nagrodą BAFTA

Jak mówi, po nagrodzie BAFTA poczuł, że Oscar może być w zasięgu i nie jest on dla niego całkowitą niespodzianką. – Cieszę się, że mam w nim swój mały, ale istotny, udział. To bardzo miłe uczucie. Myślę, że ten Oscar to sensowny wybór Akademii. Jestem ciekaw, czym zaskutkuje – kończy.  

Mateusz Stasiak pracował wcześniej m.in. na planie takich filmów jak „Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” Denisa Delicia, „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć czy „Niebieskie Chachary” Cezarego Grzesiuka.

„Strefa interesów” to film, w którym warstwa dźwiękowa odgrywa wyjątkową rolę. Mamy tu dźwięk towarzyszący akcji toczącej się na ekranie i odrębną opowieść, tylko dźwiękiem zbudowaną. Dotyczy ona życia obozowego, toczącego się za murem domu komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hössa i jego rodziny.

Podczas tegorocznej gali Amerykańskiej Akademii Filmowej „Strefa interesów” otrztymała także Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Zdjęcia z archiwum Mateusza Stasiaka

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content