„Chorzowskie ścieżki literackie” to cykl wirtualnych spotkań, w ramach którego Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie zadają pytania, a znany i ceniony pisarz związany z Chorzowem na nie odpowiada. Gościem czwartego spotkania był Marian Piegza.

Powieścią historyczną “Odnaleziony portret” debiutował w roku 2019 jako prozaik, jednak nie była to pierwsza wydana przez niego książka. Autor wydał m.in. wiele pozycji związanych z naszym miastem – w 2002 roku nakładem Agencji mediaL ukazała się książka “Chorzowskie kształtowanie tożsamości regionalnej”. W tym samym roku światło dzienne ujrzał tom “Jubileusz 100 lat Gimnazjum nr 1”. W roku 2003 ukazała się monografia “50 lat TME w Chorzowie Batorym” poświęcona historii Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 – Technikum Mechaniczno-Elektrycznego im. Nikoli Tesli. Marian Piegza wydał też sportową “Opowieść o trzech klubach” snutą o klubie AKS Chorzów, Zryw Chorzów i Ruch Chorzów, a także książki “Chorzów i Chorzowianie w służbie X Muzy”, “Nasz Chorzów”, “Chorzowskie szkoły dawniej i obecnie”. Napisał również mnóstwo książek o rodzinnych Świętochłowicach. Był też redaktorem ukazującej się w latach 2003-2019 serii “Chorzowskie Zeszyty Dydaktyczne”. Długo można by wymieniać wszystkie pozycje popularnonaukowe tego autora. Warto wspomnieć, że w roku 2016 otrzymał za nie wyróżnienie „Zasłużony dla Świętochłowic”.

Od 2019 roku ma na koncie już trzy powieści historyczne, ostatnia – “Koleje losu” ukazała się w roku 2021 i jest jedną z częściej wypożyczanych książek w chorzowskiej bibliotece. W roku 2020 na rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Novae Res ukazała się kontynuacja “Odnalezionego portretu” – “Inga i Mutek”.

Książki Mariana Piegzy są szczególne, widać, że autor posiada ogromną, popartą odpowiednimi źródłami wiedzę historyczną, którą obecnie podaje nam już nie w formie opracowań popularnonaukowych, ale jako wciągające powieści historyczne. Rzadkością jest dzisiaj tak ogromny szacunek autora wobec czytelnika. W książkach tego autora nic nie jest przypadkowe, czy po prostu zmyślone, dlatego czytając je, można się poczuć, jak w swego rodzaju „wehikule czasu”.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku. Nasza redakcja sprawuje patronat medialny nad akcją. Na papierowych łamach ukazują się drukowane wersje wywiadów.

Autor

Marlena Skoczylas

sekretarz redakcji magazynu "Chorzów Miasto Kultury" marlenaskoczylas@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content