W ramach cyklu “Chorzowskie ścieżki literackie” na pytania Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie przy okazji czwartego spotkania odpowiadała Marta Matyszczak.

Autorka urodziła się w Chorzowie, gdzie ukończyła I LO im. Juliusza Słowackiego. Dziennikarka z wykształcenia. Od lat prowadzi Kawiarenkę Kryminalną – portal związany z literaturą kryminalną.

Jej “Kryminały pod psem” znane są zarówno wielbicielom wszelakich krwistych zbrodni, jak i koneserom dobrych żartów i ciętego języka, ale przede wszystkim wszelkiej maści „zwierzolubom”. Każda z części serii dzieje w jakimś miejscu znanym autorce. Akcja pierwszego tomu – „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” – toczy się w rodzinnym mieście Marty Matyszczak, czyli w Chorzowie. W tej części poznajemy głównych bohaterów – Szymona Solańskiego, samotnego ex policjanta, załamanego po stracie żony, jego najlepszego przyjaciela, adoptowanego z chorzowskiego schroniska kundelka Gucia i ich nieco zwariowaną sąsiadkę – Różę Kwiatkowską. Następnie wraz z nimi wędrujemy przez irlandzką wyspę Inishmore („Zbrodnia nad urwiskiem”), Barlinek („Strzały nad jeziorem”), fikcyjne Zdrojowice („Zło czai się na szczycie”), a w następnych Katowice („Morderstwo w hotelu Kattowitz”), Świnoujście („Trup w Sanatorium”), Szczawnicę („Wypocznij i zgiń”) i Puszczę Augustowską („Las i ciemność”) oraz okolice Mysłowic (“Noc na blokowisku”). Ciekawostką jest to, że rolę komentatora różnych wydarzeń, niczym chóru z greckiej tragedii, pełni kudłaty bohater Gucio, który jest postacią autentyczną i choć zapewne biega gdzieś beztrosko „za tęczowym mostem” zajadając ogromne ilości ulubionej kiełbasy śląskiej, to na kartach powieści pozostaje na zawsze żywy.

Marta Matyszczak publikuje również przezabawne felietony „Pod psem”, które stanowią trafne przemyślenia Gucia na naszych łamach.

W roku 2021 ukazała się pierwsza część nowej serii autorki: “Kryminałów z pazurem”, zatytułowana “Mamy morderstwo w Mikołajkach”, gdzie tym razem zwierzęcym narratorem jest ciekawska kotka Burbur.

W roku 2019 Marta Matyszczak została laureatką Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury w kategorii osiągnięć twórczych – statuetki „Chłopca z łabędziem”.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku. Nasza redakcja sprawuje patronat medialny nad akcją. Na papierowych łamach ukazują się drukowane wersje wywiadów.

Autor

Marlena Skoczylas

sekretarz redakcji magazynu "Chorzów Miasto Kultury" sekretarz@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content