„Chorzowskie ścieżki literackie” to cykl wirtualnych spotkań, w ramach którego Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie zadają pytania, a znany i ceniony pisarz związany z Chorzowem na nie odpowiada. Jako pierwsza nurtujące Czytelników kwestie podjęła Sabina Waszut – pisarka, poetka, recenzentka, organizatorka spotkań literackich. propagatorka śląskiej kultury. Związana z Chorzowem m.in. przez miesięcznik „Chorzów Miasto Kultury” na łamach którego regularnie ukazują się jej małe formy literackie. W 2020 roku została nagrodzona statuetką „Chłopca z Łabędziem”, prestiżową nagrodą Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury w kategorii osiągnięć twórczych.

Autorka pierwsze kroki na rynku wydawniczym stawiała wydając, napisaną w duecie z Mariuszem Wieteską, książkę „Isabelle”. Jej samodzielna debiutancka powieść „Rozdroża” wydana przez warszawskie wydawnictwo Muza, została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014, a na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro”, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Na rynku pojawiły się następnie dalsze losy bohaterów „Rozdroży” – książki „W obcym domu” (wyd. Muza) i „Zielony Byfyj” (wyd. Muza), dopełniające poczytną trylogię śląską. Wydała następnie trzy kolejne tytuły: „Bar na starym osiedlu”, „Dobra noc” (wyd. Muza) oraz „Narzeczona z getta” (wyd. Książnica). Miejscem akcji powieści „Bar na starym osiedlu” jest Chorzów. W roku 2020 jej utwór ukazał się w antologii opowiadań o czasach wojny – „Taniec pszczół” (wyd. Książnica). Marzec roku 2021 przyniósł powieść „Podróż za horyzont”, która zainaugurowała cykl „Emigranci” (wyd. Książnica). Drugi tom nosi tytuł „Listy z czarnych miast”.

Twórczo związana z chorzowskim „Portem Poetyckim”. Jako propagatorka kultury śląskiej dała się poznać podczas licznych spotkań z czytelnikami (w Chorzowie m.in. w Galerii Spełnionych Marzeń i Miejskiej Galerii Sztuki „MM”). Sabina Waszut jest laureatką konkursów poetyckich i literackich. Publikowała między innymi w miesięczniku „Śląsk”, Magazynie Materiałów Literackich „Cegła” i w „Akancie”.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku. Nasza redakcja sprawuje patronat medialny nad akcją. Na papierowych łamach ukazują się drukowane wersje wywiadów.

Autor

Marlena Skoczylas

sekretarz redakcji magazynu "Chorzów Miasto Kultury" sekretarz@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content