„Pod stepowym niebem” to trzecia część poruszającego cyklu autorstwa Sabiny Waszut – „Emigranci”. Pierwsza to „Podróż za horyzont”, druga „Listy z czarnych miast”. Książki stanowią zamknięte całości z niepowiązanymi ze sobą historiami, miejscami. Serię łączy różne spojrzenie na polską emigrację na tle skomplikowanej historii naszego narodu.

Nikt nie spodziewał się, jak bardzo najnowszy tom stanie się aktualny po ostatnich wydarzeniach, mających miejsce u naszych wschodnich sąsiadów. Czasy II wojny światowej, Stanisławów, dzisiejszy Iwano-Frankiwsk na Ukrainie – polska, inteligencka rodzina zostaje zesłana do Kazachstanu. Realistyczne opisy podróży głównych bohaterów, jak i codziennego życia na zesłaniu – przerażają i wzbudzają podziw. Podziw dla ich niezwykłej siły i determinacji. Jest to też oparta na faktach opowieść o ogromnej mocy kobiet uwikłanych w dramatyczne wydarzenia wojenne. O ich wzajemnym wsparciu i przyjaźni.

Premiera książki i związane z tym spotkanie autorskie zbiegły się w czasie z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Historia zatoczyła koło i oto życie pisze kolejną smutną historię emigrantów.  24 lutego w chorzowskiej księgarni „Dopełniacz” Sabina Waszut spotkała się z Czytelnikami.

– Ostanie wydarzenia na Ukrainie bardzo mnie poruszyły. Motyw bombardowania Stanisławowa, obecnie Iwano-Frankiwska pojawia się w moje książce, dlatego bardzo to mną wstrząsnęło. Po raz kolejny widać, że historia się powtarza – mówiła autorka.

Zobaczcie naszą galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Autor

Marlena Skoczylas

sekretarz redakcji magazynu "Chorzów Miasto Kultury" sekretarz@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content