W sezonie 2017/18 bileterzy chorzowskiego Teatru Rozrywki zyskali nowe, specjalnie zaprojektowane, stroje, które zaprezentowano po raz pierwszy podczas wyjątkowego pokazu mody śląskiej w ramach cyklu Krzysztofa Karwata „Górny Śląsk świat najmniejszy”. Tekst ilustrują zdjęcia z tamtego wydarzenia, zachowane w archiwum Teatru.
Autorką projektów jest Aleksandra Malczyk, pomysłodawczyni projektu Silesia Folk Design, stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, na co dzień dyrektorka ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.
Jak tłumaczy projektantka, jej celem było stworzenie strojów opracowanych z uwzględnieniem specyfiki architektoniczno-stylistycznej foyer Teatru Rozrywki i charakterystyki marki, jaką stanowi chorzowska scena, a także dostosowanie funkcjonalności strojów do potrzeb pracowników, m.in. poprzez wkomponowanie wygodnych kieszeni na latarki czy klucze. Projektantce zależało również na tym, by przełożyć wybrane elementy dawnych śląskich strojów na współczesny język designu, tak, by w elegancki sposób mogły funkcjonować w dzisiejszych ubiorach. Ostatnim, nie mniej istotnym, elementem idei było znalezienie atrakcyjnej i eleganckiej formy prezentacji logotypu Teatru Rozrywki w projekcie.
– W przypadku strojów męskich inspiracją były śląskie sukmany, których sznurkowe zdobienia zastąpiono skórzanymi wstawkami wplatając je do współczesnej marynarki ze stójką. Fason został oparty na koncepcji marynarek zaprojektowanych przeze mnie wcześniej w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury na realizację projektu dotyczącego transformacji tradycji na współczesną sztukę użytkową przez zaprojektowanie współczesnych męskich marynarek na bazie dawnych śląskich strojów – mówi Aleksandra Malczyk.
– Stroje damskie w fasonie marynarek nawiązują do jakli raciborskiej. Kompozycje guzików na rękawach przypominają kształtem literę „A” z logotypu teatru, zaś asymetryczny kształt spódnic nawiązuje kształtem do obecnej w nim stylizowanej litery „W” – uzupełnia.
W przypadku stroju damskiego logotyp Teatru Rozrywki dopinany jest w formie ozdobnej materiałowej broszki z haftem. W stroju męskim zdobi mankiety w miejscu dawnych wstawek, które w niektórych sukmanach były haftowane.