rozmowa z Krzysztofem  Łazikiewiczem, kuratorem i organizatorem wydarzeń w Galerii Spełnionych Marzeń

Krzysztof Łazikiewicz

W Klubie Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Młodzieżowej 29 na 8 grudnia zaplanowane jest ostatnie w tym roku spotkanie ze sztuką pod szyldem Galerii Spełnionych Marzeń…

– Bohaterem wieczoru będzie Miłosz Nosiadek, który choć z wykształcenia jest architektem, nie stroni od realizowania się w dziedzinie twórczości artystycznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i malarzem. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym międzynarodowych. Prowadzi także warsztaty malarstwa akwarelowego w kraju i za granicą. Był jedną z 40 osób, które zostały wyłonione z grona blisko 1500 artystów z całego świata by pokazać swoje umiejętności na największym festiwalu akwarelowym – Fabriano InAcquarello. Znalazł się też w gronie „Top 20 Excellent” w międzynarodowym konkursie akwarelowym Art Pyreneene we Francji. Jako ciekawostkę dodam, że często, gdy odkłada pędzle, sięga po skrzypce i gra w kilku zespołach. W Galerii Spełnionych Marzeń ubogacił muzycznie wernisaż wystawy prac Anny Strutyńskiej w grudniu 2021 roku.  Na koniec 2023 roku proponuję wystawę Miłosza Nosiadka, z przekonaniem, że jego prace pozwolą publiczności poczuć już atmosferę zbliżających się świąt. Myślę, że akwarele mają tę moc.

Występ Miłosza Nosiadka w Galerii Spełnionych Marzeń w grudniu 2021 roku, podczas wernisażu wystawy Anny Strutyńskiej.

– Czy znane są już wstępne plany Galerii Spełnionych Marzeń na rok 2024?

– Z satysfakcją mogę zakomunikować, że plany na nadchodzący rok są już dopięte na ostatni guzik. Odbędą się cztery wystawy, a bohaterowie każdej z nich są osobami w taki czy inny sposób związanymi z Chorzowem. Cieszę się, że udało się tak ułożyć kalendarz, tym bardziej, że spotkamy się z ciekawymi postaciami.

– Czy możemy uchylić dziś choć rąbka tajemnicy?

– Mam nadzieję, że nie zapeszę w ten sposób żadnego z wydarzeń… 23 lutego 2024 roku otworzymy wystawę fotografii Adriana Ślązoka, odbywającą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali i Stadionu Śląskiego. Data 5 kwietnia 2024 roku i siedemdziesiąta wystawa w historii Galerii Spełnionych Marzeń zarezerwowane są dla Iwony Szoki, założycielki chorzowskiej Galerii Opus Unicus. 13 września swoje obrazy zaprezentuje twórca, którego chyba nikomu nie trzeba szczególnie przedstawiać – Piotr Pilawa, wieloletni pracownik Miejskiej Galerii Sztuki MM, związany ze Stowarzyszeniem Chorzowskich Artystów Plastyków. Otwarcie ostatniej wystawy odbędzie się 8 listopada 2024 roku. Bohaterką tego wieczoru będzie Monika Kukuła, aktualna liderka Chorzowskiej Grupy Plastycznej „Krajcok’12”. Zawsze mi się wydawało, że plan wystaw układam tak, by Galeria Spełnionych Marzeń spełniała marzenia wystawiających i publiczności. Teraz jednak mogę powiedzieć, że w jakimś stopniu spełnia także moje marzenia.   

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content