Urodzony 14 grudnia 1939 roku w Zlinie (mieście partnerskim Chorzowa od roku 1998) popularny czeski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Josef Abrham zmarł 16 maja 2022 roku w wieku 82 lat. O niespełna rok przeżył swoją ukochaną żonę, aktorkę Libuše Šafránkovą.

Josef Abrham należał do grona artystów szczególnie uwielbianych przez czeską (i nie tylko czeską) publiczność. Znakomicie radził sobie zarówno w rolach komediowych, jak i poważnych, a jego emploi sprzyjało także kreowaniu postaci amantów.

Ze swych najważniejszych ról filmowych i serialowych znany był także w Polsce. Wystarczy wymienić takie tytuły jak „Szpital na peryferiach”, „Kelner, płacić!”, „Mareczku, podaj mi pióro”, „Wszyscy moi bliscy”, „Obsługiwałem angielskiego króla” czy w końcu „C.K. Dezerterzy”.

W roku 2020, za całokształt pracy został wyróżniony prestiżową czeską nagrodą teatralną „Thálie”.

Po śmierci ukochanej żony (małżonkowie przeżyli ze sobą 45 lat) znacznie podupadł na zdrowiu i praktycznie wycofał się z życia publicznego. Ostatnio był przykuty do wózka inwalidzkiego.

Fot. Autor: Martin Pauer (Power) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1766867

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content