W wieku 84 lat, w Warszawie, zmarł aktor i reżyser teatralny Józef Skwark. Jego najbardziej znaną rolą pozostała bez wątpienia postać Adama Cisowskiego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”, zrealizowanej w 1960 roku.

W późniejszym czasie stworzył kilka drobniejszych kreacji (wcielił się m.in. w postać księdza Zygmunta w serialu „Plebania”). Przede wszystkim jednak pracował w teatrze. Związany był ze scenami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Szczecinie, Toruniu, Kielcach i Koszalinie.

W latach 1990-1999 wyreżyserował szereg premier na deskach chorzowskiego Teatru Rozrywki, w tym trzy projekty autorskie – „Muzyka: Kurt Weill”, „Muzyka: Werner Richard Heymann”, „Kurt Tucholsky: duże z pianką”, a ponadto spektakle „Rozkoszna wojna”, „Kaczo” i „Na szkle malowane”.

„Rozkoszna wojna” – plakat Rosława Szaybo dla Teatru Rozrywki.

Józef Skwark odszedł 25 listopada 2022 roku.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content