Na współczesnym rynku wydawniczym pojawia się bardzo mało powieści klasycznych. Co roku ukazuje się sporo książek nowych, lecz niewiele wznowień, zwłaszcza takich dzieł, bez których nie tylko literatura wyglądałaby inaczej, ale prawdopodobnie cały współczesny świat byłby inny. Jest to smutny i niepokojący trend, który daje się zauważyć nie tylko w księgarniach, ale i w bibliotekach.

Fakt, większość dorosłych zapewne kiedyś tam przeczytała arcydzieła literatury światowej, pojawiają się jednak kolejne pokolenia, którym mamy do zaoferowania w najlepszym wypadku stare zniszczone woluminy. Młodzież niechętnie sięga po takie książki, a nawet jeśli, najpewniej okaże się, że nie ma po co, bo biblioteki po prostu wycofują rozpadające się w rękach egzemplarze, nie mając ich czym zastąpić. Wydawnictwo MG pomaga odwrócić ten trend i tak oto światło dzienne ujrzeli m.in. „Nędznicy” Victora Hugo. Edycja ta jest o tyle ciekawa, że bazuje na przekładzie „Biblioteki Arcydzieł Literatury” z 1931 roku, w wydaniu skróconym, zgodnym z wydaniem „Iskier” z 1954 roku.

Piękne, dwutomowe dzieło z urzekającymi ilustracjami Emilie Bayard, zwraca uwagę czytelnika. Twarda oprawa, papier i duża czcionka, powodują, że chce się po nie sięgnąć. Na zwolenników nowoczesnych form książki czeka wersja elektroniczna.

Nasza redakcja jest patronem medialnym publikacji.

Autor

Marlena Skoczylas

sekretarz redakcji magazynu "Chorzów Miasto Kultury" sekretarz@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content