Kiedy przychodzą takie wiadomości, brakuje słów. Zdanie „Krzysztof Respondek nie żyje” nie chce przejść przez gardło, ani przez klawiaturę komputera, nie chce się go ogłaszać drukiem. Brzmi niewiarygodnie. Przede wszystkim niewiarygodnie smutno.

Krzysztof Respondek był jedną z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych postaci śląskiej sceny i estrady. Urodził się 17 lipca 1969 roku w Tarnowskich Górach. Po studiach  na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu, w roku 1992, związał się ze sceną Teatru Rozrywki w Chorzowie. Jedną z pierwszych ról jaką tu zagrał, był Świadek w głośnych „Śladach” Józefa Szajny. Niedługo później dołączył do obsady wyreżyserowanego przez Marcela Kochańczyka musicalu „Skrzypek na dachu”, wcielając się w żebraka Nauma. Maciej Korwin obsadził go w roli Gilberta Blythe w spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza”. Potem przyszła „Evita”, realizacja Marcela Kochańczyka, w której Krzysztof Respondek zagrał Che Guevarę i to zagrał tak, że zasłużył na „Złotą Maskę”, a zadanie miał niełatwe, biorąc pod uwagę, że postać latynoamerykańskiego rewolucjonisty w spektaklu kreowali z nim na zmianę Michał Bajor i Paweł Kukiz…

Krzysztof Respondek (1969-2023). Portret z archiwum Teatru Rozrywki.

W roku 1999, rolą Janosika w spektaklu „Na szkle malowane” Krzysztof Respondek na lata pożegnał się z Teatrem Rozrywki i dołączył do zespołu kabaretu Rak. Swoje rozliczne artystyczne talenty i oblicza prezentował telewidzom – dla miłośników seriali był m.in. Ewaldem ze „Świętej Wojny” i Michałem Jeleniem z „Barw Szczęścia”, fani programów rozrywkowych pamiętają go jako zwycięzcę show „Jak oni śpiewają” i uczestnika programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Równo dekadę temu nagrał swoją debiutancką płytę „Taki świat kupuję”. Do jego najważniejszych róli filmowych należy niewątpliwie kreacja w filmie „Laura” opowiadającym o tragedii w kopalni „Halemba”.

W roku 2011 zdobył „Złoty Samowar” na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze.

Do Teatru Rozrywki wrócił dwa lata temu, wcielając się w postać Gepetta w spektaklu „Pinokio. Il grande musical” w reżyserii Magdaleny Piekorz.

21 października 2023 roku miała miejsce emisja premierowego odcinka serialu „Komisarz Alex” zatytułowanego „Maska śmierci”, w którym zagrał postać Daniela Bitnera.

54 lata to nie wiek na ostatnie słowo. Krzysztof Respondek miał jeszcze wiele planów i kalendarz z pewnością napchany terminami… Czekała na niego „Scena pod schodami” w Chorzowskim Centrum Kultury, gdzie miał wystąpić 22 stycznia 2024 roku… Niestety, do tego spotkania z chorzowską publicznością już nie dojdzie. Artysta zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2023 roku w zabrzańskim szpitalu, po przebytym zawale serca.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content