Przed laty wymyśliła konkurs „Po naszymu, czyli po śląsku”, związany z rywalizacją o tytuł „Ślązaka Roku”. Jej idea szybko zyskała ogromną popularność. Jej kolejnym sukcesem był pomysł cyklu „Sobota w Bytkowie”, emitowanego przez Telewizję Katowice w latach 1993-1999., do którego pisała teksty piosenek. Dziś nadeszła smutna wiadomość, w wieku 79 lat zmarła Maria Pańczyk-Poździej.

Była tarnogórzanką. Ukończyła studia z zakresu filologii polskiej i przez jakiś czas pracowała jako nauczycielka. W roku 1971 została dziennikarką rozgłośni Radia Katowice i to właśnie tu wymyśliła „Po naszymu, czyli po śląsku”, stając się niestrudzoną propagatorką pięknej śląszczyzny.

Jej pełne oddania zaangażowanie było dostrzegane i doceniane. W roku 1995 otrzymała Nagrodę im. Wojciecha Korfantego, w roku 2004 została Honorowym Ślązakiem Roku, a w roku 2010 otrzymała „Złoty Mikrofon”. Została też Honorowym Obywatelem Tarnowskich Gór.

Wydała książki “Po naszymu, czyli po śląsku” i “Godomy, rządzymy, rozprawiomy” oraz śpiewnik “Pośpiewomy po naszymu”.

Była radną Sejmiku Śląskiego, Senatorem RP czterech kadencji i wicemarszałkiem Senatu. Jej odejście to bolesna strata dla śląskiej kultury.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content