– Wciąż jeszcze funkcjonujemy w realiach pandemicznych. W tej rzeczywistości, niepostrzeżenie, nadszedł dzień ćwierćwiecza istnienia Kompleksu „Sztygarka”… Co u was słychać?

– Kilkunastomiesięczny czas pandemii w oczywisty sposób wpłynął na intensywność realizacji naszych działań kulturalno–edukacyjnych. Na szczęście ostatnie tygodnie przyniosły powiew delikatnego optymizmu, który pozwala na kontynuację rozpoczętych wcześniej projektów. Nim one jednak nastały, w pewnym spowolnieniu codziennego biegu znaleźliśmy czas, by spojrzeć na kalendarz. Po wykonaniu podstawowego działania arytmetycznego skonstatowaliśmy, że w tym roku w istocie upływa 25 lat od momentu, w którym „Sztygarka” zaistniała na mapie Chorzowa, a także 15 lat od pierwszego spektaklu zorganizowanego w ramach Chorzowskiego Teatru Ogrodowego…

– Jak wyglądał początek historii tego miejsca?

– „Sztygarka” to kompleks zabytkowych budynków po dawnej Kopalni „Prezydent”. Nabyliśmy go z myślą o zgoła innym przeznaczeniu – przez kilka lat miała tu siedzibę nasza firma logistyczna. Już wtedy, gdy wnętrzom obecnej Restauracji Prezydent nadawaliśmy funkcję biurową czuliśmy wyraźny dysonans, który z czasem przekształcił się w potrzebę zmiany narzuconego temu obiektowi charakteru. Do tego, oczekiwania naszych partnerów handlowych wymusiły zmianę dotychczas użytkowanych powierzchni na większe. Tak zrodził się pomysł przywrócenia pokopalnianym zabudowaniom ich dawnych funkcji. Trochę metafizyczne obudzenie ducha Kopalni stało się hasłem tego – niewątpliwie szalonego – przedsięwzięcia, którego celem było wskrzeszenie najważniejszych z naszego punktu widzenia przestrzeni dawnej kopalni. Reaktywacja trwała kilka lat. W 2006 roku powołaliśmy do życia Stowarzyszenie SZTYG.art, które w odrestaurowanych, zmodernizowanych wnętrzach zaczęło realizować swoje zadania statutowe, w tym między innymi prowadzenie Interdyscyplinarnego Ośrodka Edukacji i Kultury „Gruba Sztuki”, jednak pierwszą samodzielną realizacją Stowarzyszenia było stworzenie Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, który stał się najbardziej rozpoznawalną marką kojarzoną z naszym kompleksem, a w konsekwencji z samym Chorzowem. Podstawowym założeniem tego festiwalu jest prezentacja w okresie letnim wybitnych spektakli teatralnych. Corocznie do współpracy zapraszamy najlepsze zespoły teatralne z całej Polski. Każda edycja budowana jest w oparciu o motyw przewodni, stanowiący o kształcie repertuaru. Przy doborze „zewnętrznych” wydarzeń zwracamy przede wszystkim uwagę na estetykę tego co chcemy zaprezentować, nie zapominając o formie, treści i rodzaju przekazu.

– Proszę na chwilę zamienić się w przewodnika i oprowadzić mnie po najważniejszych obiektach kompleksu „Sztygarka”…

– Obecna „Sztygarka”, czyli Pensjonat Pod Wieżą oraz kawiarnia o tej samej nazwie stały się matecznikiem całego projektu. Przed laty w budynku mieściły się pokoje kawalerskie pierwszych tutejszych sztygarów. Dawna górnicza kantyna oraz przylegająca do niej Sala Zborna stały się Restauracją Prezydent. Budynek kopalnianej straży pożarnej, który jest chyba najstarszym obiektem na terenie całego kompleksu, zamienił się w siedzibę Gruby Bluesa, gdzie ugaszono niejeden pożar muzycznej gorączki. Magazyn Ciekłego Powietrza to miejsce, w którym publiczność istotnie może liczyć na solidną dawkę czystej energii i pozytywnych emocji. Nad wszystkimi budynkami Kompleksu „Sztygarka” góruje nasza – dosłownie największa – chluba, czyli wieża wyciągowa Szybu Prezydent. Na renowację tego obiektu, który jest własnością miasta, udało nam się – jako dzierżawcy – pozyskać środki unijne. Powstała dzięki temu klatka schodowa i platforma widokowa. Szyb, a obok niego także Kompleks „Sztygarka”, zostały wpisane na listę Szlaku Zabytków Techniki i regularnie są miejscem wydarzeń związanych z dorocznym świętem Szlaku, czyli „Industriadą”. Zapraszamy także w tym roku!

– Co jest dla was najważniejsze w podejmowanej aktywności?

– Nasza oferta adresowana jest do mieszkańców miasta i regionu, staramy się działać, biorąc pod uwagę ich potrzeby i oczekiwania. Obok Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, czy Industriady chętnie angażujemy się w liczne projekty organizowane przez różne chorzowskie podmioty i instytucje. Mogę z satysfakcją wymienić m.in. takie przedsięwzięcia jak Lauba Pełno Bluesa, Bluestracje, Bluesowa Barbórka, Blues Brunch, Port Poetycki, Rodzinne weekendy ze sztuką, Festiwal Gitary Elektrycznej czy organizowany we współpracy z Miastem Chorzów Vinyl Fest. Chciałbym podkreślić, że bez życzliwości miasta i finansowego wsparcia ze środków samorządowych, realizacja naszych projektów nie byłaby możliwa. Robimy wszystko, by zasłużyć na to wsparcie, dbając o wysoki poziom merytoryczny. Jesteśmy dumni, że doceniają to nasi goście i publiczność.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content