XXV Jesienna Wystawa SChAP w Miejskiej Galerii Sztuki MM jest w jakimś sensie rozgrzewką przed przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 25-lecia istnienia tej – pod wieloma względami wyjątkowej – grupy. Ekspozycja pokazuje Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków jako organizację prężnie działającą, otwartą i atrakcyjną dla potencjalnych nowych członków. Dostrzegając to, można zaryzykować stwierdzenie, że ta jesień nie zwiastuje zimy, a raczej daje nadzieję na kolejną dobrą, długą  wiosnę lokalnego środowiska artystycznego.

Skład powstałej w 1998 roku grupy (wkrótce po jej powołaniu zorganizowano I Jesienną Wystawę SChAP w murach Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców) krystalizował się w pierwszym okresie działalności. Później zachodziły w nim w zasadzie niewielkie zmiany. Smutne momenty pożegnań zmarłych artystów przeplatały się z radością powitania nowoprzybyłych twórców.  

Wernisaż ubiegłorocznej Jesiennej Wystawy SChAP

. Nigdy dotąd nie było jednak tak, że w czasie jednej jesiennej wystawy obok wieloletnich członków Stowarzyszenia prezentowała się aż piątka nowych. W tym roku mamy tę radość, bo  w ostatnich miesiącach dołączyły do nas Joanna Frydko, Małgorzata Gwiazdonik-Müller, Agnieszka Januszek, Monika Mysiak i Dajana Wejchert – mówi Aleksandra Rey, sekretarz zarządu SChAP, kierownik Galerii MM. – Cieszymy się widząc, że idea aktywności w grupie przeżywa renesans. Być może jest to efekt doświadczenia pandemii i długiej izolacji, po której odczuwamy silniejszą potrzebę kontaktu z innymi… – dodaje. 

Jak zauważa, zupełnie odwrotnie jest w przypadku odwiedzających wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki MM:

– Nasi goście stali się ostrożniejsi, wolą unikać dużych skupisk ludzkich i raczej omijają wernisaże, co odbija się we frekwencji notowanej na wydarzeniach o tym charakterze. Przychodzą później, najwyżej w kilka osób i oglądają ekspozycje bez pośpiechu, przysiadając na chwilę w zamyśleniu, albo wymieniając spostrzeżenia. Czujemy, że potrzebują jeszcze czasu, by wrócić do dawnych przyzwyczajeń, ale cieszylibyśmy się bardzo, gdyby to właśnie październikowa Jesienna Wystawa SChAP stała się tym momentem przełomowym – stwierdza Aleksandra Rey.    

Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków liczy aktualnie 26 członków, prac na XXV Jesienną Wystawę SChAP nie dostarczyła tylko dwójka. Lista uczestników ekspozycji przedstawia się następująco: Beata Będkowska, Monika Boroń, Joanna Frydko, Izabela Gros, Zofia Grzeganek-Szczepaniec, Gerard Grzywaczyk, Małgorzata Gwiazdonik-Müller, Agnieszka Januszek, Jacek Joostberens, Marian Knobloch, Marianna Maniek, Pola Minster, Monika Mysiak, Piotr Naliwajko, Halina Niemiec-Gomułka, Cyprian Nocoń, Piotr Pilawa, Aleksandra Rey, Manuel Sabalczyk, Anna Stawiarska, Alina Stypuła-Wierzchowska, Dajana Wejchert, Magdalena Wiluś, Barbara Zyska-Figiela.

Wernisaż zaplanowano na 3 października br. o godz. 17.00. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności do 28 października. Wstęp wolny.

XX Jesienna Wystawa SChAP (2017) przy mikrofonie Prezes Stowarzyszenia, Marian Knobloch. Z lewej Aleksandra Rey
Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content