Augustyn Dyrda, tyski artysta rzeźbiarz, znany chorzowianom przede wszystkim jako autor repliki pomnika hrabiego Redena, stojącej na placu Hutników, zmarł 3 lutego 2023 roku w wieku 96 lat.

Stworzona przez niego kopia pomnika hrabiego Redena stanęła w centrum naszego miasta w roku 2002 z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia. Oryginał, dłuta pochodzącego z Królewskiej Huty T.E. Kalide, został dwukrotnie zniszczony.

Augustyn Dyrda przy pracy nad repliką pomnika Redena.

Augustyn Dyrda urodził się 4 lipca 1926 roku w Wyrach. W latach 1948–1954 był studentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie uczęszczał do pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. W roku 1954 uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Miał w dorobku liczne realizacje pomnikowe, rzeźby plenerowe, portrety, tablice pamiątkowe, małe formy rzeźbiarskie i medale.

W Chorzowie – obok pomnika Redena, na cokole którego umieszczono nazwisko rzeźbiarza – jego autorskie dzieła ( „Zakochani I”, „Zakochani II” oraz „W objęciu”) znaleźć można w plenerowej Galerii Rzeźby Śląskiej w Parku Śląskim.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content