Od trzydziestu lat jedna ze styczniowych polskich niedziel – bez względu na aurę – jest wyjątkowo gorąca, a to za sprawą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jej dyrygenta, Jurka Owsiaka. Tegoroczny, trzydziesty pierwszy, finał WOŚP zorganizowano 29 stycznia pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”, stawiając za cel zbiórkę środków na wyposażenie szpitali w urządzenia pomocne w przyspieszeniu diagnostyki zakażeń.

Foto: Alicja Pochmara

W Chorzowie wiele finałowych atrakcji od lat przygotowuje i koordynuje Sztab WOŚP działający przy Zespole Szkół Technicznych nr 1  im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie. Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Miastem Chorzów, Parkiem Śląskim, Stadionem Śląskim, Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu w Chorzowie  oraz Chorzowskim Klubem Rowerowym zorganizowano rekordowy VIII Bieg z sercem WOŚP w Parku Śląskim (na starcie stanęło 1000 biegaczek i biegaczy), a także II Rajd Rowerowy dla WOŚP (który wystartował spod Szybu Prezydent), akcję Pływamy dla WOŚP (w Kompleksie Sportowym Hajduki obok którego działało także Lodowisko z sercem WOŚP), a wreszcie V. WOŚP w rytmie zumby (w Zespole Szkół Technicznych nr 1). Przez cały dzień na ulicach Chorzowa kwestowali wolontariusze ze sztabu przy ZST nr 1 i sztabu, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi, a także m.in. uczniowie Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia i  Technikum Ekonomicznego w CKZiU w Chorzowie.

Foto: Tomasz Breguła

Wśród przedmiotów licytowanych na rzecz 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w serwisie Allegro znalazła się m.in. fotografia z autografem Andrea Bocellego przekazana przez naszą redakcję. 

Sztab ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi już w niedzielny wieczór odtrąbił sukces, ogłaszając zebranie w kweście rekordowej kwoty 53650 złotych. O północy z poniedziałku na wtorek, kiedy zakończyła się zbiórka do eSkarbonek prowadzonych przez firmy, sztaby i indywidualnych wolontariuszy, wynik podskoczył do 55219 złotych. Sztab z Zespołu Szkół Technicznych nr 1 wciąż w pocie czoła zlicza zgromadzone środki, jednak nawet wstępne dane wskazywały, że także w tym sztabie pobity zostanie finansowy rekord.

Foto: Michał Kuć

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakończyła niedzielę ogłoszeniem około północy kwoty deklarowanej zebranej na cel finału. Imponująca suma sięgająca 154606764 złotych nie jest oczywiście ostatecznym wynikiem. Ten poznamy tradycyjnie dopiero 8 marca.

AKTUALIZACJA

W środę, 1 lutego 2023 roku poznaliśmy ostateczną kwotę zebraną przez wolontariuszy ze sztabu działającego w Zespole Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego. Oto ona:

Udało się zatem zebrać o 71189 złotych i 62 grosze więcej, niż w ubiegłym roku. Również w przypadku tego sztabu to absolutny REKORD!

Fotografia tytułowa: M. Tunk

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content