W sobotni wieczór, 15 października 2022 roku, w Teatrze Rozrywki zorganizowano kolejną Miejską Inaugurację Roku Kulturalnego. Wydarzenie, w czasie którego poznaliśmy nazwiska nowych laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury, uświetnił recital Hanny Banaszak.

Statuetka „Chłopca z łabędziem” (miniatura słynnej rzeźby fontannowej T.E. Kalidego opracowana przez Stanisława Pietrusę) będąca znakiem prestiżowej chorzowskiej nagrody kulturalnej znów trafiła do osób, które poszczycić się mogą wyjątkowymi osiągnięciami w zakresie twórczości własnej, jak i na polu upowszechniania kultury.

– Miejska Inauguracja Roku Kulturalnego to oczywiście także okazja, by wszystkim tym, którzy aktywnie i z zaangażowaniem kształtują życie kulturalne Chorzowa życzyć kolejnych pomysłów i znaczących sukcesów. Życzenia te składam zawsze w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców miasta korzystających z lokalnej oferty kulturalnej – podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Oto tegoroczni nagrodzeni:

ANTONI KREIS

(kategoria osiągnięć twórczych)

Urodzony w roku 1956 w Chorzowie, od ponad czterdziestu lat fotografuje, a od blisko dwudziestu jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny i wielokrotnie nagradzany autor filmów tzw. amatorskiego kina niezależnego. Uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor blisko 100 wystaw indywidualnych.

Dał się poznać także jako założyciel i lider istniejącego od roku 1990 zespołu Whiskey River – jednej z pierwszych w naszym kraju grup, która swoje brzmienie oparła o styl country-rockowy, z czasem budując swój repertuar na piosenkach wykonywanych w języku polskim i zastępując standardy autorskimi kompozycjami. Obecnie repertuar grupy to wyłącznie własne piosenki, których autorem w większości jest lider zespołu.

Antoni Kreis Foto: Jacek Kaszyński

Whiskey River z powodzeniem koncertuje na terenie całego kraju, a utwory zespołu pojawiają się w audycjach licznych rozgłośni radiowych i programach telewizyjnych. Podstawowa dyskografia grupy obejmuje kilkanaście tytułów wydanych w formie płyt CD i kaset magnetofonowych, a także DVD, Podczas Pikniku Country w Mrągowie w sierpniu 1997 roku Antoni Kreis wyróżniony został tytułem Kompozytora Roku w plebiscycie „Giganci Country”.

W przerwach od zajmowania się muzyką i fotografią maluje. Jest też autorem kilku tomików poetyckich.

BARBARA JANAS-DUDEK I JACEK DUDEK

(kategoria upowszechniania kultury)

Od ponad dekady w Chorzowie organizują Port Poetycki, jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce, które skupia wokół siebie około 300 poetów, artystów plastyków i muzyków z kraju i Europy. Od dziesięciu lat organizują Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej w Chorzowie, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Od roku za ich sprawą twórcy z całej Polski przyjeżdżają także do małego, urokliwego domu w Miedźnie, w którym urządzili i prowadzą Dom Pracy Twórczej Macondo. Jest on nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim azylem dla twórców z całej Polski, w tym dla uchodźców z Ukrainy.

Jednym z jej największych wyróżnień małżeństwa Dudków jest otrzymanie w 2021 roku statuetki autorstwa Kazimierza Rafalika „Dobry Człowiek – Profesjonalizm & Bezinteresowność”, przyznawanej przez Fundację Otwartych na Twórczość z Poznania.

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek Foto: Arek Łuszczyk

Barbara Janas-Dudek – poetka, jurorka Konkursu Literackiego Okno, autorka czterech książek poetyckich. W 2019 otrzymała nominację w 7. Konkursie Poetyckim Fundacji Duży Format w kategorii po debiucie za projekt książki poetyckiej „Mamidło”, która ukazała się w 2020 roku i została uznana przez Babiniec Literacki za Najlepszą Książkę Roku 2020. Jest również autorką monodramu „Zakład pracy chronionej”, na podstawie którego wraz z mężem, przygotowała inscenizację teatralną pod tym samym tytułem, z dużym powodzeniem wystawianą na wielu ogólnopolskich festiwalach literackich i nie tylko.

Jacek Dudek – poeta, juror turniejów jednego wiersza, współautor i wydawca książek poetyckich „Druid Bar” i „Ziemia Druid”, które ukazały się jako dorobek literacki Grupy Poetyckiej „Druid”. Indywidualnie zadebiutował w roku 2008 tomem poetyckim „Biała Ryba”. Później wydał jeszcze dwa tomy poetyckie; „Homo Silesius” oraz „Imiona Tkanek”.

MAREK MIERZWIAK

(kategoria upowszechniania kultury)

Urodzony w Kaliszu, studiował filologię polską w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przyjechał na Śląsk w roku 1976 i od tego czasu jest „krzokiem”, a może już i Ślązakiem – jego dzieci urodziły się w Chorzowie, więc Ślązakami są na pewno.

Pracował w Polskim Radiu Katowice, gdzie zakładał „Solidarność”, za co w 1981 roku został internowany na przeszło 7 miesięcy, najpierw w Zabrzu–Zaborzu, a później w Uhercach. Po wyjściu na wolność zwolniony z radia w trybie natychmiastowym, imał się różnych zajęć: był konwojentem, sprzedawcą w sklepie z butami, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Akwarium”,  przez cały czas współpracując z wydawnictwami poziemnymi.

W roku 1989 wrócił do Rozgłośni Polskiego Radia, gdzie pracuje do dzisiaj. Najpierw zajmował się sprawami politycznymi i społecznymi, później wydarzeniami kulturalnymi.

Marek Mierzwiak

Realizował i realizuje reportaże, za które otrzymał kilka nagród i wyróżnień (ma na koncie między innymi wyróżnienie w najbardziej prestiżowym konkursie radiowym „Prix Italia” za reportaż „Użyto broni” zrealizowany wspólnie z Anną Sekudewicz). Jego cykl  zatytułowany „Ścieżki miłości” obejmuje obecnie ponad 150 audycji o miłościach znanych i wielkich tego świata.

Nigdy nie należał do żadnej partii. Nie zgadzając się na działania centrali związkowej rozwiązał w marcu 2019 roku „Solidarność” w Polskim Radiu Katowice.

Odznaczony m.in. złotą odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, Krzyżem Wolności i Solidarności, a także  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content