Chorzów to miasto, które wyrosło z ognia hutniczych pieców i ciemności kopalnianych korytarzy. Chociaż wielki ogień już w piecach wygasł, a w żadnej z chorzowskich grub nikt od dawna nie fedruje, mieszkańcy dbają o dziedzictwo, czego spektakularnym przejawem jest chociażby powstanie Muzeum Hutnictwa. Z tej samej przyczyny miasto regularnie  świętuje Barbórkę.

W sobotę 4 grudnia 2021 roku w Magazynie Ciekłego Powietrza w kompleksie Sztygarka znowu zatem zabrzmiała barbórkowa muzyka z najwyższej bluesowej półki – tym razem zagrali Roman „Pazur” Wojciechowski Band, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa oraz Boogie Boys. Podczas wieczoru wypełnionego serdecznymi spotkaniami i rozgrzewającymi dźwiękami świętowaliśmy 5-lecie istnienia Gruby Bluesa (nie zabrakło tortu, oczywiście). Z przyjemnością wspomniałem  o tym przed koncertem w „Bardzo krótkiej balladzie o Grubie Bluesa”, miejscu  pielęgnowania bluesowych tradycji Śląska. W grudniu 2016 roku znalazła ona miejsce w dawnym budynku zakładowej, straży pożarnej kopalni „Prezydent”. Od tamtej pory można tu doświadczyć urody śląskiej muzyki bluesowej, tej dawnej i obecnej, a także – co nie mniej ważne – posłuchać jej lub też (jak ma to miejsce w wypadku wielu młodych zespołów) poćwiczyć wspólne granie. Na śląskiej mapie bluesowej Gruba Bluesa jest przy całej swej skromności miejscem wyjątkowym. Wciąż wybrzmiewa tu muzyka. Gromadzone są pamiątki związane ze śląskimi bluesmanami, winylowe i kompaktowe płyty, książki, instrumenty, rzeźby, plakaty, fotografie itd. Jak wspomniałem, odbywają się tu kameralne koncerty, spotkania z artystami, warsztaty, chętnie prowadzę w to miejsce gości odwiedzających Chorzów. W budynku dawnej kopalnianej straży pożarnej, w sąsiedztwie smukłego Szybu Prezydent wciąż z głębi serca wydobywa się tu skarby. Zatem w Chorzowie gruba nadal fedruje, a nieco dalej w Muzeum Hutnictwa rozpalany jest ogień.

Autor

Jacek Kurek

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content