Regulacje ustawowe gwarantują osobom z niepełnosprawnościami dostęp do budynków użyteczności publicznej w towarzystwie przeszkolonego czworonoga, wyposażonego w uprzęż z napisem „Pies asystujący”, bez względu na to, czy odwiedzany obiekt stanowi własność publiczną czy prywatną. Podobne uprawnienia mają trenerzy takich zwierząt. „Pies asystujący mile widziany” to innowacja społeczna, której celem jest zwiększenie świadomości na temat praw i funkcji psa asystującego.

Autorką innowacji jest Katarzyna Pado, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia została Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik. Do etapu opracowania i testowania idei dołączyły cztery zróżnicowane pod względem funkcji i dostępności instytucje w Katowicach; Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Urząd Miasta Katowice, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego oraz Parafia św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP.
W badania ankietowe na rzecz wdrażania projektu w Chorzowie i innych miastach zaangażowała się Dajana Wejchert, związana na co dzień z Miejską Galerią Sztuki MM w Chorzowie.

W ramach projektu powstały modułowe elementy edukacyjne w postaci filmu, grafik i modeli warsztatów dla dzieci. Docelowe rozwiązanie jest łatwe i tanie do wdrożenia przez wszystkie instytucje działające na terenie Polski i pragnące poprawić swoją dostępność.

Psy asystujące pomagają osobom z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową, a także narażonym na ataki epilepsji czy choroby serca. Ich szkolenie trwa ok. 2 lat i kosztuje nawet 60000 złotych.
Pies asystujący nie tylko pomaga swojemu opiekunowi w omijaniu przeszkód na ulicy czy poruszaniu się po schodach, ale przede wszystkim umożliwia wyjście z domu i otwarcie na świat. Duety dobierane są według temperamentu i trybu życia.

Innowacja społeczna „Pies asystujący mile widziany” jest częścią programu Dobre Innowacje, realizowanego w ramach projektu Polska dostępna — dostępność do zaprojektowania, finansowanego ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, działanie 4.1
Innowacje społeczne. Zakończenie opracowania i testowania innowacji zaplanowano na koniec kwietnia 2023 roku.

Jeśli zauważysz w swoim otoczeniu osobę poruszającą się z psem asystującym, zachowaj neutralność, tak jak w stosunku do wszystkich innych przechodniów:
• pomimo ogromnego uroku psa, nie nawiązuj z nim kontaktu wzrokowego i nie wpatruj się w niego — jest to dla niego zachęta do nawiązania bliższego kontaktu, na który nie ma miejsca w jego pracy;
• nie dotykaj psa — jest on nietykalny niczym pracownik służb mundurowych;
• nie rozpraszaj psa, mówiąc do niego lub wołając — nie jest on w stanie wykonywać wtedy swojej
pracy, przez co ucierpi jego właściciel. Jeśli chcesz powiedzieć coś miłego o psie — komunikuj się bezpośrednio z jego właścicielem.

Na zdjęciach Anna (związana z Polskim Związkiem Niewidomych w Chorzowie) i Mokka (pies asystujący).

Foto: Grzegorz Mart

Autor

Redakcja

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content