Odznakę Krajoznawczą „Znam Chorzów” ustanowiono piętnaście lat temu jako zachętę do poznawania miasta, formę popularyzacji jego walorów turystyczno-krajoznawczych, a także różnych form aktywnego wypoczynku i turystyki kwalifikowanej. Szczególną grupą docelową idei, którą związano z obchodami 750-lecia Chorzowa, jest młodzież szkolna.  

Tłoczoną w metalu jednostopniową odznakę „Znam Chorzów” zdobi wizerunek wieży budynku poczty głównej. Warunkiem jej zdobycia jest ukończenie 6 roku życia (niepełnoletni mogą brać udział w przedsięwzięciu wyłącznie pod opieką osób dorosłych) odbycie wycieczek indywidualnych lub zbiorowych do miejsc ujętych w regulaminowym wykazie obiektów zalecanych do zwiedzenia, a także udział w co najmniej jednej imprezie organizowanej przez Oddział PTTK w Chorzowie. Do weryfikacji przez Komisję powołaną przy Oddziale PTTK w Chorzowie należy przedstawić Książeczkę Odznaki Krajoznawczej „Znam Chorzów” bądź książeczki turystyki kwalifikowanej (OTP lub KOT) z opisem poszczególnych obiektów i pieczątkami potwierdzającymi ich odwiedzenie. Dopuszcza się także dokumentację w formie samodzielnie przygotowanej kroniki ze stosownymi opisami, udokumentowanymi zdjęciami, pieczątkami i biletami wstępu. W kronice powinny znajdować się także dane personalne zdobywającego odznakę (imię i nazwisko, adres, data urodzenia, telefon lub email). Czas na zdobycie odznaki jest nieograniczony.

Aby umożliwić zdobycie odznaki Oddział PTTK w Chorzowie rozpoczął w 2007 roku organizację cyklów wycieczek z przewodnikiem po mieście. „Przewodnik Czeka” to bezpłatne sobotnie wycieczki organizowane regularnie w maju i czerwcu. Każdorazowo w umówionym wcześniej miejscu i czasie (zazwyczaj o godz. 9.00, przy pomniku hrabiego Redena na Placu Hutników), na spacerowiczów oczekuje przewodnik realizujący ustalony program.

Szczegółowy regulamin odznaki dostępny jest TUTAJ

Autor

Redakcja

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content