– We Lwowie miałam cztery wystawy. Teraz szykowała się piąta, ale wszyscy wiemy, dlaczego nie mogła dojść do skutku. W najpiękniejszym śnie nie mogłabym wyśnić, że z moją twórczością zawitam do Polski. Najczarniejszy sen nie pozwoliłby mi przewidzieć, że stanie się to w tak tragicznych okolicznościach – mówi Hanna Solar ze Lwowa, której kameralną ekspozycję można było już zobaczyć w Chorzowskim Centrum Kultury i jego filii – Starochorzowskim Domu Kultury. Na 7 i 8 kwietnia prezentację przewieziono do holu chorzowskiego Urzędu Miasta, gdzie nieprofesjonalna lwowska artystka bierze udział w okolicznościowym kiermaszu wielkanocnym, oferując kartki świąteczne z własnymi projektami wykorzystującymi motywy ukraińskie. Dochód ze sprzedaży kartek zostanie przeznaczony na organizację w ChCK zajęć językowych i artystycznych dla Ukraińców przebywających w naszym mieście.

– Nie mogę inaczej. Aktywność charytatywną mam we krwi. We Lwowie dystrybuowałam cztery samodzielnie ilustrowane książeczki, z których dochód przeznaczyłam na wsparcie naszej armii oraz dzieci niepełnosprawnych. Cel charytatywny stanowi także nieodłączny element moich wystaw – mówi Hanna Solar.

Jadąc do Polski nie myślała o wystawie. Najważniejsze było bezpieczeństwo.

– Po opadnięciu pierwszych emocji pomyślałam, że skoro zamiast dodatkowych ubrań podświadomie spakowałam do plecaka swoje prace, to kierowała tym jakaś opatrzność. Gdy znalazłam się w Chorzowie zaczęłam szukać kogoś kto pomógłby mi zorganizować przedsięwzięcie charytatywne na rzecz uchodźców z Ukrainy. Pan Bóg postawił na mojej drodze Chorzowskie Centrum Kultury w osobie pani Jolanty Motyki – opowiada.

Młody krewny, który prowadzi firmę poligraficzną, przygotował pocztówkowe wydruki. Spontaniczny pomysł wystawy zaczął nabierać realnych kształtów.

– Zaangażowałam się w działania na rzecz Ukraińców, którzy są teraz w Polsce, by w tej tragedii i czerni jaka ich otacza, dać im trochę koloru i wytchnienia. Wszystkim ludziom chciałabym powiedzieć, że  świat jest tak piękny i kolorowy jak pisanka, ale jednocześnie tak kruchy jak jajko. Tylko od nas i od Wami zależy, czy to jajo uda się utrzymać i dać mu jeszcze jedną szansę – kontynuuje.

Jest wielką miłośniczką pisankarstwa jako przejawu ukraińskiej twórczości ludowej. Propagowanie tej dziedziny to ważny kawałeczek jej życia. O ukraińskich tradycjach pisankarskich mogłaby opowiadać godzinami. Z dumą podkreśla, że jej kraj jest w nie bogaty, a korzenie tej sztuki sięgają dawnych wieków. Z błyskiem w oku wymienia symbole umieszczane na kolorowych jajkach. Dominują elementy przyrody – deszcz, słońce, ziemia, rośliny, jelenie czy konie. Hanna Solar podkreśla. że wszystkie one są uzasadnione religijnie, historycznie i etnicznie. Ważny jest także kolor jaj, zależny od tego, dla kogo przeznaczona będzie pisanka.

– Mamy ogromną grupę współczesnych mistrzów pisankarstwa. Stereotypowo dziedzina ta jest uważana za kobiecą, tymczasem nie brakuje mężczyzn pisankarzy, którzy tworzą naprawdę fantastyczne dzieła – mówi Hanna Solar. – Ja przełamuję jeszcze jeden stereotyp. Dostrzegając, że kojarzone ściśle z Wielkanocą pisanki stają się uniwersalnym symbolem mojego kraju, staram się je prezentować przez cały rok. Miałam pisankowe wystawy we wszystkich porach roku od wiosny do zimy. W swoich pracach łączę grafikę komputerową z grafiką tradycyjną i elementami tradycyjnej semantyki pisankarstwa ukraińskiego – kontynuuje.    

Cieszy się, że jej idea także w Polsce niesie wiele charytatywnego dobra. To pomaga jej pielęgnować nadzieję na przyszłość.

– Świat stoi na progu pięknych świąt, mój kraj tym razem wchodzi w ten czas w czasie strasznej wojny, ale jestem pewna, że umęczona Ukraina odrodzi się w całym pięknie i mocy, tak jak uczynił Chrystus w czasie zmartwychwstania – kończy.  

Zdjęcia: Łukasz Adamczyk (Urząd Miasta Chorzów)

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content