Japońskie Muzeum Plakatu w Ogaki zainicjowało projekt „NO WAR”, w ramach którego twórcy z całego świata swoimi plakatami mogą wykrzyczeć „Nie!” wojnie. Wśród 285 nadesłanych zgłoszeń jest także plakat autorstwa chorzowskiej artystki Kai Renkas. Można go znaleźć na stronie internetowej inicjatywy.

Choć artystów poproszono o potraktowanie akcji jako „pilnej” i nadsyłanie prac do końca marca br. to, zgodnie z deklaracją organizatorów, kolejne zgłoszenia wciąż są oczekiwane. Tym bardziej, że idea nie ma charakteru konkursu i każda forma artystycznej wypowiedzi jest tak samo ważna. Pomysłodawcy przedsięwzięcia mają nadzieję na jak najszerszy odzew.

„Chcemy w czasie rzeczywistym krzyczeć o tym, co dzieje się teraz w Ukrainie” – podkreślają.

Na apel japońskiego muzeum odpowiedzieli plakaciści z Japonii, Tajwanu, Szwajcarii, Turcji, Indonezji, Finlandii, USA, Korei Południowej, Słowenii, Portugalii, Francji, Węgier, Rumunii, Białorusi, Niemiec, Izraela, Włoch, Bułgarii, Kanady Hong Kongu, Peru, Chin, Czech, Danii i Polski. Odrębną stronę zarezerwowano dla artystów z Ukrainy. Do tej części projektu zgłoszonych zostało 100 prac.

Kaja Renkas. NO WAR!!!

Jak zapowiada Muzeum Plakatu w Ogaki, w bliżej nieokreślonej przyszłości, internetowa prezentacja zostanie przekształcona w wystawę nadesłanych prac w tradycyjnej formie wydruków na papierze plakatowym. W miarę możliwości organizacyjnych ekspozycja będzie mogła trafić także do miejsc poza Japonią.

Wirtualne galerie prac dostępne są TUTAJ i TUTAJ.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content