Będzie się działo (a właściwie – już się dzieje)! To kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego chorzowską odsłonę relacjonujemy przez cały dzień na naszym portalu. Grajcie z WOŚP i… bądźcie z nami! 3… 2… 1… 0… Start!

[AKTUALIZUJEMY]

Tegoroczny Wojewódzki Finał WOŚP odbywa się w Chorzowie. Bardzo się z tego cieszę! To ten cudowny czas dzielenia się dobrem, w którym chorzowianie od lat aktywnie biorą udział. Jestem przekonany, że tak będzie i tym razem!

Wspólnie stworzymy wspaniałą atmosferę! Cel i hasło tegorocznego 32. finału to „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Wszyscy doświadczamy wieloletniego efektu grania fundacji: każda złotówka ofiarowana na WOŚP zamienia się w realną pomoc w ratowaniu naszego zdrowia i życia. Z pewnością przekonaliście się sami lub znacie kogoś, kto był leczony sprzętem z naklejonym czerwonym serduszkiem. Zarówno chorzowianie, jak i mieszkańcy regionu na co dzień korzystają z takiego nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu np. w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Co roku trafia tam najnowsza aparatura – do tej pory wsparcie wyniosło łącznie około 20 mln zł – – która wspomaga lekarzy w szybkiej i skutecznej diagnozie oraz w leczeniu pacjentów. Korzystają z niej głównie dzieci, ale nie tylko, bo na przykład tomograf czy rezonans są niezbędne także do leczenia dorosłych.

O tym, jak bardzo mieszkańcy doceniają pomoc orkiestry świadczy fakt, że na ich wniosek już wiosną u zbiegu ulic Zabrskiej i Raciborskiej w Chorzowie powstanie rondo noszące nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli podczas ostatniej, styczniowej sesji Rady Miasta.

Dziękuję i wielkie brawa dla wolontariuszy oraz wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego drugiego co do wielkości – w skali kraju – finału WOŚP na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Dwa chorzowskie sztaby WOŚP opublikowały już swoje wyniki. Świetna robota! Brawo Chorzów!

Jeszcze tylko kilka pięknych zdań od Sztabu WOŚP w ZST nr 1 i… na dziś to wszystko! Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Sie ma!

Deklarowana kwota na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sięgnęła 175 426 813 złotych!

To był piękny dzień, prawda? No, to mamy dobrą wiadomość – jeszcze się nie skończył! Czekamy na wieści dotyczące kwot zebranych przez chorzowskie sztaby. Tymczasem deklarowana kwota na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to: 115 758 114 złotych!

Tegoroczne Światełko do nieba przeszło do historii! Byliśmy jej częścią!

Mamy też zdjęcie z innej perspektywy…

Chorzowskie Światełko do nieba na antenie TVN24

Rok temu o godzinie 19.00 deklarowana kwota na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wynosiła 85 366 124 złote. Jak jest teraz? Otóż tak:

Członkowie Młodzieżowych Rad Miasta, które zaangażowały się we współorganizację Śląskiego Finału WOŚP nie kryją entuzjazmu i satysfakcji: – Jako inicjator całej akcji ogromnie cieszę się, że dostaliśmy możliwość zorganizowania tak ciekawej inicjatywy podczas 32. finału WOŚP. Jest to dla nas także świetna okazja do zacieśnienia współpracy z młodymi radnymi z sąsiednich miast,  co – mamy nadzieję – będzie zapowiedzią kolejnych projektów od młodych dla młodych w naszych miastach – mówi Filip Hornik, Przewodniczący MRM Chorzów.  – Jesteśmy niesamowicie dumni z tego, że młodzi, niezależnie od granic miast, jednoczą siły  by grać wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Ja również mam nadzieję że to dopiero początek wspólnych działań Młodzieżowych Rad Naszego regionu – wtóruje mu Szymon Sidło, Przewodniczący MRM Katowice. – Wspólnie z Młodzieżowymi Radami Miast Chorzów, Katowice i Zabrze, a także Młodzieżową Radą Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności mamy przyjemność tworzyć rzeczywistość. Cieszę się, że możemy wspólnie, tu w Chorzowie, uczestniczyć w tak niezapomnianym finale WOŚP – podkreśla Mikołaj Błach z MRM Bytom. – Działamy od niedawna, więc dla Młodzieżowej Rady Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności to pierwsze takie wydarzenie. To też bardzo dobra okazja na sprawdzenie się w pomocy przy organizacji takiego wydarzenia, zwłaszcza, że nie dotyczy ono bezpośrednio tematyki, której dotyka nasze muzeum, a wiąże naszą działalność również z tym, co ważne dla nas w naszych czasach – podkreśla Roksana Stopa, Przewodnicząca MR ŚCWiS. – Sama inicjatywa jest świetna, bo tworzymy punkt, z którego najbardziej w czasie 32. Finału WOŚP skorzystają dzieci – dodaje.

Rogaty przystojniak Lucjusz z granych wczoraj dla WOŚP przez Redutę Śląską „Igraszek z diabłem” bez trudu potrafił się rozdwoić. Jak dobrze byłoby dziś posiadać tę umiejętność! Tyle się dzieje! Między Chorzowem, a Katowicami kursował Orkiestrowy Tramwaj, pod Stadionem Śląskim układano rekordowe „Zielone płuca Śląska”, na finałowej scenie trwają koncerty, w Zespole Szkół Technicznych nr 1 wystartował „VI WOŚP w rytmie zumby”… Niemałą rolę w organizacji finałowych atrakcji odgrywa Młodzieżowa Rada Miasta Chorzów.

– Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest jakimś fenomenem. Budzi w nas wolę pomocy, dzielenia się, myślenia o innych. W tegoroczne przygotowania  jak zawsze włączyła się także Młodzieżowa Rada Miasta Chorzów. Nasi młodzi radni są doskonałym przykładem udanej współpracy na rzecz innych. Podziwiam ich zaangażowanie, entuzjazm i kreatywność. Jako opiekun MRM próbuję za nimi nadążyć i wspierać ich inicjatywy. Wszyscy dzisiaj bardziej potrzebujemy akcji, które nas łączą, dlatego cieszy mnie to (cytując Czesława Niemena), że ludzi dobrej woli jest więcej – powiedziała nam chorzowska radna Aleksandra Zimnik.

Przeżyj niezapomniane chwile podczas regat w Klasie OMEGA. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala zaprasza do swojej załogi! Wieloletni samorządowiec Prezydent Chorzowa a zarazem Przewodniczący Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którego pasją jest żeglarstwo, siądzie za sterami jachtu. A Ty? Będziesz miał nie tylko okazję balastować, sterować, ale też porozmawiać na wiele tematów. Jeżeli po zawodach będziesz miał jeszcze siły (żeglarstwo regatowe to nie wożenie się po jeziorze, lecz bieganina na pokładzie, by stawić czoła żywiołom) po dobicu do brzegu Prezydent Chorzowa zaprosi Cię na szantowy wieczór przy ognisku. Jak zyskać szansę przeżycia tej przygody? Wystarczy wygrać licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aukcja kończy się wkrótce. Najwyższa obecnie oferta wynosi 829 złotych. Licytować można tutaj: Miejsce w załodze Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wolontariusze, którzy bez względu na aurę, z poświęceniem kwestują na ulicach od wczesnego rana do późnego wieczora. Weronika i Zosia kwestowały dziś przy jednym z chorzowskich centrów handlowych. Wybrały tę lokalizację ze względu na handlową niedzielę. I trafiły w dziesiątkę! Kwesta szła wyjątkowo dobrze. Puszki się zapełniały, bo – jak stwierdziły dziewczyny – większość nie ma wątpliwości, że warto i trzeba pomagać tym, którzy wsparcia potrzebują.

Pamiątkowy żeton z motywami związanymi z 32. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wybity przez kowala (który niegdyś był trzeci w społeczności po wójcie i plebanie, ze względu na rangę fachu) to żaden problem – wystarczy datek do skarbonki WOŚP.

Hira jest owczarkiem holenderskim. Od grudnia pracuje w straży granicznej na lotnisku w Pyrzowicach. Ma 1,5 roku i jest świeżo po szkoleniu. Zadanie ma odpowiedzialne – m.in. przeszukując bagaże zajmuje się wykrywaniem materiałów wybuchowych i broni. Potrafi zadbać także o bezpieczeństwo samolotów i kolumny rządowej. Dziś była jedną z niewątpliwych ozdób i atrakcji śląskiego finału WOŚP. Pozując do zdjęć wykazywała wiele cierpliwości.

Tak pięknie Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zagrała Hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czyli „Karnawał” Voo Voo.

Przy Stadionie Śląskim można wesprzeć nie tylko Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale także podzielić się tym najcenniejszym Darem Życia…

Już wczoraj dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chorzowskim Centrum Kultury zagrał Teatr Reduta Śląska. Publiczność dopisała i świetnie bawiła się na „Igraszkach z diabłem”.

I wystartowali!

W samo południe wystartuje IX Bieg z sercem WOŚP & Nordic Walking. Dzieci już biegają!

Nie po raz pierwszy wsparcia Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udziela Polski Związek Brydża Sportowego. W związku z tegorocznym finałem w wielu miejscach w Polsce organizowane są okolicznościowe turnieje. Rozgrywki rozpoczynające się 28 stycznia 2024 roku pomiędzy godziną 10.00 a 11.00 toczą się według tych samych – wygenerowanych komputerowo – rozkładów rozdań i mają wspólną klasyfikację. Punktualnie o godzinie 10.00 w Starochorzowskim Domu Kultury wystartował dziś Turniej Grand Prix Śląska rozgrywany w randze Ogólnopolskiego Turnieju Par (OTP**). – Brydż sportowy to moja wielka pasja, a ponieważ od lat wyznaję zasadę, że warto łączyć przyjemne z pożytecznym, zaangażowałem się we współorganizację brydżowego turnieju dla WOŚP w Starochorzowskim Domu Kultury – mówi Krzysztof Łazikiewicz, chorzowski radny. – Ustaliliśmy, że pobierana od uczestników opłata turniejowa w wysokości 30 zł od osoby w całości zasili konto Orkiestry – dodaje.

Kwota deklarowana 32, Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to aktualnie:

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy (i nadzieją na prawdziwy dom) w serduszkach pospacerują dziś psiaki ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Świetna inicjatywa!

Na godzinę 9.00 planowany jest start III Rajdu rowerowego z sercem WOŚP z boiska szkolnego przy ZST nr 1 w Chorzowie. Współorganizatorami wydarzenia są Sztab WOŚP w Zespole Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego i Chorzowski Klub Rowerowy. Rowerzyści mają do przejechania dystans o długości około 14 kilometrów, wiodący ulicami Chorzowa. Na mecie, usyutuowanej w miejscu startu, powinni meldować się około godziny 11.00.

Znana także z naszych łamów pisarka Sabina Waszut od lat przedstawia ciekawą ofertę w aukcjach dla WOŚP. Nie inaczej jest i tym razem. Zwycięzca licytacji stanie się posiadaczem dwóch jej książek – najnowszej, zatytułowanej „Sztuczny miód” oraz wydanej kilka lat temu (i dziś już praktycznie niedostępnej) pozycji pod tytułem „Dobra-noc”. Do tego zestawu autorka dodaje tekst niepublikowanego dotąd opowiadania „Czas żniw”.

https://allegro.pl/oferta/ksiazki-z-autografem-niepublikowane-opowiadanie-15096603958

Kilka słów od Marcela Różanki z zespołu Oberschlesien specjalnie dla naszych Czytelników:

Oto co będzie się dziś działo przy Stadionie Śląskim:

Namiot nr 1:

Pełnia – Terapeutyczna Przestrzeń Ciała przygotowała stoisko z masażem i drenażem limfatycznym, konsultacje fizjoterapeutyczne i wiele innych atrakcji

Uniwersytet SWPS zaprasza na trening uważności, sterowanie oddechem i wyobraźnią, ćwiczenia relaksacyjne, a także wizualizację działania układu oddechowego podczas różnych stanów emocjonalnych

Namiot nr 2:

Muzeum Hutnictwa dla najmłodszych uczestników przygotowało warsztaty „Muzeum Hutnictwa larmuje na WOŚPie”, podczas których wspólnie wybijecie pamiątkowe blaszki WOŚP. Połączymy też siły grając na szynach! Szyny będą dostępne dla Was podczas warsztatów zespołu Walimy w Kocioł – grupa perkusyjna – wtedy to wy będziecie się mogli stać wirtuozami stalowej muzyki

Młodzieżowa Rada Miasta Chorzów wraz z Młodzieżowymi radami z Katowic, Bytomia, Zabrza i ŚCWIS proponują animacje i atrakcje dla najmłodszych: malowanie twarzy, kolorowanki, dekorowanie ciastek, gry i zabawy ruchowe, projekty plastyczne

Centrum Integracji Międzypokoleniowej wraz ze Sztabem WOŚP Chorzów przygotowali dla Was kiermasz ciast

Strefa przy namiocie nr 2:

Kowal – wybijanie monet z matryc przygotowanych specjalnie na 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Szczegółowy plan finałowych wydarzeń: TUTAJ

Licytacja zaczęła się od 15 złotych. Ostatecznie – w miniony czwartek – cena podarowanego przez naszą redakcję na chorzowską aukcję WOŚP zdjęcia z autografem legendarnego Franza Beckenbauera sięgnęła szeleszczącego zielonego banknotu z Władysławem Jagiełłą. Każdy grosz napędzający finałowy licznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma znaczenie. Zwycięzcy licytacji gratulujemy!

Miasto Chorzów nieco ponad dwie godziny temu pochwaliło się finałową sceną przy Stadionie Śląskim. Podano też nieoficjalnie, że kilka minut po godzinie 20.00 w niedzielny wieczór Chorzów, Park Śląski i Stadion Śląski zagoszczą w domach Polaków za pośrednictwem stacji TVN. Punktualnie o godzinie 20.00 rozbłyśnie tradycyjne „Światełko do nieba”.

Przynoszą uśmiech i garść radości dzieciom, które szczególnie tego potrzebują – najmłodszym pacjentom polskich szpitali. W tym roku „Alpiniści dla WOŚP” odwiedzili Chorzów już 15 stycznia.

Foto: OSP Grodziec Będzin / Facebook
Autor

Redakcja

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content