Marcin Bulanda wspomina, że zainteresowanie fotografią zakiełkowało u niego, gdy był uczniem szkoły podstawowej. Wychowawczyni jego klasy prowadziła kółko fotograficzne w świętochłowickim Domu Kultury „Grota”, do którego uczęszczał.

– Na zajęciach poznawaliśmy budowę aparatów fotograficznych, a także wychodziliśmy pstrykać pierwsze własne ujęcia w plenerze. Nie było wtedy jeszcze aparatów cyfrowych, więc samodzielnie wywoływaliśmy klisze w ciemni fotograficznej – opowiada. – Miało to w sobie na tyle dużo magii, że połknąłem bakcyla. Od ośmiu lat jestem fotoreporterem Agencji Mediów Lokalnych „mediaL”, gdzie dokumentuję fotograficznie rozmaite wydarzenia, przede wszystkim na potrzeby portalu i pisma „Chorzowianin.pl”. W 2017 roku związałem się z Agencją Fotograficzną PRESSFOCUS, gdzie specjalizuję się w fotografii sportowej, dokumentując najważniejsze wydarzenia sportowe w Polsce w najwyższych klasach rozgrywkowych – kontynuuje.

Robert Lewandowski i Victor Lindelof. Mecz Polska – Szwecja

Można go spotkać na meczach Ekstraklasy piłkarskiej, Superligi piłki ręcznej, siatkarskiej PlusLigi, koszykarskiej Energa Basket Ligi i Polskiej Hokej Ligi, a także na zawodach Ekstraligi Żużlowej. Fotografował też szereg wydarzeń sportowych o randze międzynarodowej – Diamentowa Liga, Memoriały Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej, Mistrzostwa Świata Sztafet Lekkoatletycznych, drużynowe Mistrzostwa Europy, Puchary Świata w skokach narciarskich, Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn w szwedzkim Goeteborgu (2020), Mistrzostwa Europy kobiet i mężczyzn w piłce ręcznej plażowej (2019), mecze piłkarskie Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Konferencji Europy, niemieckiej Bundesligi, a wreszcie mecze z udziałem piłkarskiej reprezentacji Polski to tylko niektóre z nich.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet Sezon 2021. Na zdjęciu Marlena Gola.

Zdjęcia jego autorstwa wielokrotnie drukowane były na łamach ogólnopolskich gazet i czasopism – „Przeglądu Sportowego”, „Sportu”, „Super Expressu”, „Faktu” i „Wprost”.

– Zdjęcia autorstwa Marcina Bulandy znam właśnie z mediów. Kiedy uświadomiłem sobie jak wiele wydarzeń sportowych, które on fotografował, ja oglądałem z trybun jako kibic, pomyślałem, że warto zorganizować wystawę, by pokazać publiczności jego prace w znacznie większym formacie, niż ten drukowany na łamach gazet – mówi Krzysztof Łazikiewicz. – Dla fotografii sportowej nie bez znaczenia jest fakt, że fotoreporter znajduje się znacznie bliżej akcji niż przeciętny widz. Dzięki temu potrafi wychwycić, uchwycić i przekazać coś, co innym umyka. Myślę, że i ta kwestia będzie jednym z intrygujących tematów przygotowywanej prezentacji  – podkreśla.

Jak zauważa Marcin Bulanda, codzienność fotoreportera to jednak z reguły proza życia „człowieka z aparatem”…

– Wielkie wydarzenia sportowe czy muzyczne nie przytrafiają się często, dlatego chętnie przyjmuję zlecenia okolicznościowe, profesjonalnie fotografując śluby, wesela, komunie i inne uroczystości, które zlecający chcą w ten sposób utrwalić. Do każdego zadania podchodzę tak samo, najważniejsze jest uchwycenie emocji – podsumowuje.  

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej – Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim 2022. Na zdjęciu Piotr Lisek.

7 października 2022 roku o godz. 18.00 Marcin Bulanda będzie bohaterem kolejnego wernisażowego wieczoru w Galerii Spełnionych Marzeń. Na spotkanie z fotoreporterem zaprasza Krzysztof Łazikiewicz, kurator i organizator wszystkich wystaw odbywających się pod szyldem GSM w Klubie „Pokolenie” Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Młodzieżowej 29. Nasza redakcja jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content