„Chorzów moje miasto”, książka dr. Adama Sznajderskiego, wydana we Wrocławiu w listopadzie 2021 roku nakładem własnym autora, to syntetyczna autorska kronika historii Chorzowa. Opowieść połączona jest z osobistymi wątkami biograficznymi autora, który urodził się w naszym mieście (w domu przy zbiegu ul. 3 Maja 30 i Karola Miarki) w 1936 roku.

Swoją historyczną narrację o Chorzowie dr Adam Sznajderski oparł przede wszystkim na licznych encyklopedycznych biogramach osób związanych z miastem m.in. poprzez urodzenie i pracę, chcąc w ten sposób przybliżyć i ocalić od zapomnienia sylwetki ludzi zasłużonych dla Chorzowa, wyróżniających się szczególną biografię.

Opowieść rozpoczyna od św. Floriana – patrona miasta, po nim zaś prezentowani są chorzowscy bożogrobcy. Opisując dzieje Królewskiej Huty i jej pierwszego katolickiego  kościoła pw. św. Barbary, kreśli m.in. sylwetki królewskohuckich księży. Nie brak historii 75 Pułku Piechoty z jego dowódcami, a także wspomnień ofiar niemieckiego i sowieckiego terroru. Na kartach książki odnajdujemy ponadto biogramy zasłużonych działaczy śląskich, znanych i mniej znanych chorzowian, którzy zapisali się na kartach historii nauki, teatru, filmu, sztuki, sportu, czy literatury.

Istotną część opowieści stanowią chorzowskie wspomnienia okupacyjne autora, ujęte w ostatnim rozdziale książki. „Chorzów moje miasto” to książka napisana z pasją i wielką starannością, charakteryzująca się nowym spojrzeniem na historię miasta, obfitująca w detale i wyjątkowe wspomnienia, ubogacone mało znanymi faktami, które umykają nawet zajmującym się na co dzień historią Chorzowa. Polecam!

dr Adam Sznajderski – ur. 26 września 1936 r. w Chorzowie, obecnie mieszkający we Wrocławiu, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Działoszycach, później absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, a następnie doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Filologii Polskiej. Tam też ukończył dodatkowe studia religioznawcze. Długoletni nauczyciel szkół średnich, wykładowca akademicki, autor wielu artykułów i publikacji książkowych z zakresu teatrologii, pedagogiki, sportu i historii najnowszej. Członek m.in. Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki Ludowej (IOV), Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru (członek honorowy), Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych, a także Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia.

Autor

Adam Lapski

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content