Jeszcze tylko odrobina cierpliwości i wydany nakładem Anteny Krzyku winyl związanego z Chorzowem tria „Szklane Oczy” ujrzy światło dzienne.

– W chwili wydania naszego debiutanckiego albumu „rzeczywistość”, większość materiału na płytę winylową miałyśmy na warsztacie. Niektóre piosenki grałyśmy wielokrotnie na koncertach, ale nie były zarejestrowane studyjnie – mówi Agnieszka Noga, basistka „Szklanych Oczu”. – W pandemii zostałyśmy na długo zablokowane z występami, które miały promować naszą pierwszą płytę i miałyśmy nagle sporo wolnego czasu. Kończyłyśmy więc pisać materiał i weszłyśmy do studia, gdzie nagrałyśmy m. in. „Kwiat” – kontynuuje.

Później pojawiła się propozycja współpracy przy tworzeniu soundtracku do gry “Chernobyl Liquidators Simulator”, o ludziach, którzy usuwali skutki katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Wtedy też powstał utwór „Piołun”, którego rejestracja okazała się wcale niełatwa. Przez powtarzające się lockdowny trudno było wejść do salki prób, nie mówiąc o studiu nagrań… Singiel ukazał się w lutym 2021, przy okazji premiery gry w wersji demo.

– Powoli klarował się materiał na drugą płytę. Niestety tej samej zimy pożegnała się z nami Ola. Nie bardzo wiedziałyśmy co robić bez perkusistki i stanęłyśmy na krawędzi rozpadu zespołu. Sprawy tymczasem nie zwalniały ani na chwilę. Antena Krzyku przyjęła nas pod swoje skrzydła i zaproponowała wydanie winyla. Uznałyśmy wspólnie, że to będzie dobry sposób na zwieńczenie tego etapu – relacjonuje Agnieszka.  

Ustalono, że na jedną stronę płyty trafią utwory z debiutanckiego CD, a na drugą nowe piosenki. Każda ze stron będzie też mieć odrębny tytuł – po odwrotnej stronie „rzeczywistości” zaistnieje „antyrzeczywistość”.

Szklane Oczy – Justyna Mikrut, Ania Grąbczewska, Agnieszka Noga.
Foto: Marcin Pławnicki

– W porównaniu do tego, co grałyśmy na początku, nasza muzyka stała się bardziej mroczna, krzykliwa, agresywna i poważna. Traktujemy nasze płyty trochę jak pamiętniki. W tamtym okresie chciałyśmy za wszelką cenę pozbyć się iluzji, nawet za cenę utraty marzeń – stwierdza Ania Grąbczewska, wokalistka.  – A dziś? Dziś wydaje nam się, że gdzieś w mroku można dostrzec nadzieję – dodaje.

–  Przesłuchując materiał,  zauważyłyśmy jak zmieniło się nasze granie.  w pewnym sensie było to przeciwieństwo tej trochę magicznej historii przedstawionej w „rzeczywistości”. W ten sposób zupełnie naturalnie powstała „antyrzeczywistość”. Zadania zwizualizowania tych różnic na okładce płyty podjął się artysta, którego prac jesteśmy wielkimi miłośniczkami: Bartosz Zaskórski – mówi Agnieszka Noga.

Dziewczyny chcą, by przygotowany materiał ukazał się wyłącznie na winylu.  

– Bardzo podoba nam się zabawa ze starymi nośnikami, które powoli wracają do łask. Zamierzamy też, w bardzo niewielkim nakładzie, wydać kasetę video z naszym koncertem, który kręcił nasz kolega Wojtek Michałowski, pasjonat starych kamer – wyjaśnia Agnieszka.

Teraz Szklane Oczy są w kolejnej fazie. Dużo nowości wniosła do składu perkusistka Justyna Mikrut, dając nowe spojrzenie na kompozycję, na granie i na muzykę w ogóle. Widać to na koncertach, emanujących świeżą energią.

– Stary materiał mamy ograny i skupiamy się na tworzeniu nowego. Na pewno będzie on czymś zaskakującym, również dla nas. Bardzo się cieszymy na ten niezwykły okres, jakim zawsze jest wspólne tworzenie – podkreśla Agnieszka Noga.  

Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, Szklane Oczy chcą koncertować i z nawiązką odbić sobie cały czas zamknięcia. Od stycznia bookingiem grupy zajmuje się Antena Krzyku. Na 5 lutego w Gdyni zaplanowany jest koncert Szklanych Oczu z legendarnym zespołem Oczi Cziorne.

– W marcu jedziemy do Berlina i powoli klarują się nasze plany na lato: w sierpniu zagramy na Diy Punx Fest – kończy Ania Grąbczewska.

Zdjęcie tytułowe: Beata Wencławek

Szklane Oczy na łamach magazynu „Chorzów Miasto Kultury” w marcu 2019.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content