Patronujemy medialnie działaniom Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chorzowie przy ZST Nr 1 im. Wojciecha Korfantego. Dziś przez cały dzień relacjonujemy finałowe wydarzenia WOŚP odbywające się na terenie naszego miasta. Grajcie z WOŚP i… bądźcie z nami. [AKTUALIZUJEMY]

Kiedy kończyliśmy naszą niedzielną relację, na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było ponad 121 milionów złotych. Dosłownie kilka minut później podano nowe dane.

Według nich kwota deklarowana wyraźnie przekroczyła wynik ubiegłoroczny! Licznik podsumowujący szacunkowe wpływy na koniec finałowego dnia wskazał 136.282.325 złotych, ale się nie zatrzymał!

Wciąż jeszcze można wesprzeć tegoroczny cel Orkiestry i to na kilka sposobów:

  • wysyłając SMS o treści SERCE (6,15zł z VAT) – do 14 lutego
  • licytując na: aukcje.wosp.org.pl – do 14 lutego
  • korzystając z wpłaty elektronicznej na: wplacam.wosp.org.pl – do końca lutego
  • włączając się w finałowe zbiórki, prowadzone na Facebooku – do końca lutego.
Fot. Michał Kwaśniewski

Dziś ogłoszono lokalny wynik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chorzowie. Jeśli stoicie, to usiądźcie, by nie paść z wrażenia – mamy rekord!

Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy deklarowana kwota przekroczyła 121 milionów złotych i zbliża się do tej, którą kończono finałowy dzień przed rokiem. Możemy więc spać spokojnie. Dobrej nocy! Dziękujemy za Waszą obecność i dzisiejsze wspólne granie z WOŚP. Sie ma!

Weryfikacja finansowych efektów 30. Finału WOŚP w sztabie z ZST nr 1 ciągle trwa. Tej kwoty dziś, niestety, nie poznamy. Jak poinformowała nas szefowa Sztabu, Magdalena Wojtowicz, wynika to m.in. z oczekiwania na ostateczne wyniki aukcji internetowych i wpłat do eSkarbonek. Wiemy natomiast, że jednak nie zabrakło w Chorzowie „Światełka do Nieba”. Zorganizowano je w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Wziął w nim udział m.in. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Foto: facebook.com/PrezydentAndrzejKotala

Sztab ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi podsumował finał.

– Zebrana przez nas kwota jest porównywalna z sumą uzyskaną w ubiegłym roku. Jesteśmy bardzo zadowoleni – cieszy się Iwona Psykała, szefowa sztabu. – Warunki działania były tym razem bardzo trudne, ze względu na kiepską aurę. Poza tym, w związku z kwarantanną, na ulice miasta wyszło 63 z 70 wolontariuszy zarejestrowanych w sztabie. Podajemy nasz wynik, mimo, że eSkarbonka działaj jeszcze do 1 lutego włącznie – uzupełnia.

Na koncie 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już ponad 90 milionów złotych! Wydarzenia pełnego wrażeń dnia powoli się kończą. Czekamy na wieści z chorzowskich sztabów dotyczące kwot zebranych w naszym mieście. Niesione wiatrem echo szepce o fantastycznych rezultatach, ale… cierpliwości. Dziś jeszcze o wyjątkowym trzydziestym finale porozmawialiśmy z Rafałem Zarembą, dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów. Oto, co nam powiedział:

Możemy dziś z satysfakcją powiedzieć, że Chorzów gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od trzydziestu lat. W tym czasie odbyło się wiele koncertów, wydarzeń sportowych i rekreacyjnych, kiermaszy, licytacji i innych przedsięwzięć, a na ulicach naszego miasta kwestowali wolontariusze. Finałowe kwesty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkim kojarzą się z charakterystycznymi naklejkami w kształcie czerwonego serduszka. To znak rozpoznawczy akcji pod wodzą Jerzego Owsiaka. Te same serduszka znajdujemy potem na sprzęcie, który trafia do chorzowskich placówek medycznych dzięki darowiznom przekazywanym przez Fundację WOŚP. Widząc takie efekty tym chętniej i z jeszcze większym zapałem włączamy się do udziału w kolejnych edycjach. Miasto w miarę możliwości wspiera podejmowane przez chorzowian inicjatywy na rzecz jedynej w swoim rodzaju Orkiestry. Sam miałem kilka razy przyjemność wystąpić w hokejowej Drużynie Wielkiego Serca, której szeregi, wraz z prezydentem miasta, tworzyli, w czasie poprzednich finałów, przedstawiciele chorzowskich instytucji miejskich. Także w tym roku pomogliśmy w organizacji „orkiestrowych” wydarzeń na terenie Chorzowa. Młodzieżowa Rada Miasta uruchomiła „ogrzewalnię” dla wolontariuszy przy ul. Wolności. Gratulacje i podziękowania należą się szefom chorzowskich sztabów WOŚP i wszystkim Wolontariuszom, którzy przez te lata angażowali się bezinteresownie w działania na rzecz wspaniałej idei, nie zważając na niepogodę i inne okoliczności. Wielu pewnie już odlicza dni do kolejnego Finału za rok.

Na zdjęciu Sztab WOŚP w Zespole Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie

O godzinie 19.00 w Chorzowskim Centrum Kultury rozpocznie się koncert KC Nwokoye. W przerwie show zaplanowana jest wyjątkowa licytacja, obejmująca m.in. pamiątki związane z Chorzów Vinyl Festival.

Garść zdjęć ze Sztabu WOŚP z ZST nr 1. Tam już od kilku godzin mają pełne ręce… pieniędzy. Gramy razem!

Sztab w Szkole Podstawowej na 18 z Oddziałami Integracyjnymi ma w tym roku 70 wolontariuszy. Jak informuje szefowa sztabu, Iwona Psykała trwa już stopniowe zliczanie zebranych pieniędzy. Sztab ma także swoją eSkarbonkę TUTAJ, a w niej już ponad 4000 złotych!

Z radością do mieszanki muzycznych stylów i gatunków na chorzowskim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy swoje dźwięki dołożyła grupa TheWire, której skład tworzą  Daniel Kuczek, Michał Fiuk, Dominik Krawczyk, Witek Muszyński i Mateusz Plizga.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to przede wszystkim urzeczywistnienie idei społeczeństwa obywatelskiego, solidarności, wspólnotowości oraz troski wobec najbardziej potrzebujących. Raz do roku ludzie potrafią przełamać polityczne podziały i zjednoczyć się, aby wesprzeć szczytny cel. Potrzebujemy w naszym kraju więcej inicjatyw tego rodzaju, aby w społeczeństwie odżywało poczucie solidarności i wspólnotowości, a zanikały niepotrzebne podziały. Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą i jednocześnie częścią polskiej kultury. Idea gromadzi artystów wykonywujących przeróżną muzykę, którzy z chęcią wspierają działania fundacji Jurka Owsiaka. Dzięki zróżnicowanemu repertuarowi finałowe koncerty mogą dać sporo frajdy słuchaczom. Każdy znajdzie coś dla siebie – stwierdzają zgodnie TheWire.  

Tu fragment występu Chorzowskiego Brass Bandu

Koncert trwa!

Tak było wczoraj…

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny połączyła różne pokolenia i style muzyczne.

– Muzyka jest nieodzownym elementem naszego życia. Dzięki niej zacierają się wszelkie granice między nami. Muzyka nie kategoryzuje ludzi, ona po prostu jest w nas i to jest piękne. Możliwość muzykowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest dla nas ogromnym zaszczytem. Wierzymy, że dobro wraca, a już szczególnie to wypływające prosto z serc. Fundacja i jej działania pomagają w ratowaniu zdrowia i życia wielu dzieci! Pomagajmy, bo kiedyś to może właśnie nasze dziecko zyska szansę na lepsze jutro dzięki sprzętom ufundowanym przez WOŚP – mówi Andrzej Safader, dyrygent Chorzowskiego Brass Bandu, który jest jednym z uczestników dzisiejszego koncertu w Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Na ulicach naszego miasta kwestują dziś także wolontariusze z Chorzowa Batorego. Sie ma!

Studio Artystyczne Banda Rabanda zrzesza wokalne talenty z całego Śląska, a przy tym – jak podkreśla instruktorka Studia, Magdalena Rabanda – ludzi o dobrych sercach. Soliści Studia (od tych najmłodszych do najstarszych) wystąpią dziś w Centrum Integracji Międzypokoleniowej w anglojęzycznym repertuarze, wykonując znane hity światowej muzyki rozrywkowej. Magdalena Rabanda pojawi się na scenie w składzie nowego projektu – AcoustiC SounD Trio.

Magdalena Rabanda

– Banda Rabanda z ogromną radością już kolejny rok z rzędu dołącza do Wielkiej Orkiestry! To wspaniałe być w tym dniu na scenie, by dawać ludziom to, co najbardziej kochamy, a dzięki temu pomagać dzieciakom. Chcemy grać z Orkiestrą do końca świata i jeden dzień dłużej  – mówi Magdalena Rabanda. – W imieniu AcoustiC SounD Trio mogę powiedzieć, iż cieszymy się, że zaczynamy od udziału w takim przedsięwzięciu jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mamy nadzieję, że nasze dźwięki przyczynią się do otwarcia serc słuchaczy i sprawią, że wesprą oni WOŚP datkiem do wolontariackiej puszki. Razem można więcej! – dodaje..

Podczas wieczornego koncertu VINTAGE SHOW SWING, LOVE & DANCE. AN EVENING WITH KC NWOKOYE, odbędzie specjalna licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą poprowadzi Łukasz Gliński z Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu. Będą mu towarzyszyć KC Nwokoye, szefowa chorzowskiego sztabu WOŚP Magdalena Wojtowicz i Barbara Wichary z Chorzowskiego Centrum Kultury.

– Ponieważ jest to koncert, a Chorzów „żyje muzyką” i od 2017 roku jest organizatorem VinylFest, to wspólnie z szefem Wydziału Kultury Sportu I Turystyki Urzędu Miasta, Rafałem Zarembą, uznaliśmy, że naturalna w tej sytuacji będzie licytacja przedmiotów związanych z muzyką – mówi Łukasz Gliński. – Dzięki uprzejmości Wydziału Kultury Sportu i Turystyki UM Chorzów otrzymaliśmy na ten cel komplet 5 płyt winylowych wydanych przy udziale i wsparciu Miasta Chorzów. Ponadto Rafał Zaremba przekazał od siebie podpisaną przez Małgorzatę Ostrowską oryginalną kasetę magnetofonową – dodaje.

Małgorzata Ostrowska i Rafał Zaremba. Chorzów Vinyl Festival 2021. Fot. Krzysztof Szafraniec.

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie!

– Sprzęt finansowany z pieniędzy uzbieranych przez WOŚP, w który wyposażone są różne szpitale, ratuje życie i zdrowie. W tym roku Orkiestra gra dla okulistyki dziecięcej, ja sam mam problemy ze wzrokiem, zresztą odsetek dzieci z problemami na tle okulistyki ciągle rośnie, zwłaszcza, w czasach edukacji zdalnej. Nie mam wątpliwości, że działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest ważna i warto ją wspierać – podkreśla Klaudiusz Gamza, perkusista zespołu Exoda. Grupa zagra w czasie dzisiejszego koncertu w Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

– W repertuarze na ten wyjątkowy dzień parę nowych utworów naszego autorstwa, których tytuły zdradzimy podczas koncertu. Reszta utworów to dobrze znane naszym słuchaczom piosenki. Napisaliśmy je w pierwszej połowie 2021 roku, każda przeżyła swój debiut na żywo – zapowiadają basista Filip Ciszewski i gitarzysta Maciek Chadalski.

– Artyści różnych gatunków chcą grać dla Orkiestry, jednocząc się ponad gatunkami czy podziałami muzycznymi, aby wspólnie pomagać. W tym roku na finale WOŚP w Warszawie grają takie legendy jak Dżem, muzycy obecni na blues-rockowej scenie od 43 lat, a obok nich pojawią się znacznie młodsze formacje – Happysad czy Nocny Kochanek, grające muzykę heavy metalową. Idea WOŚP łączy nie tylko wykonawców różnej muzyki, ale także ich odbiorców – dodaje wokalista i gitarzysta Michał Młynarczyk.

Wolontariuszom nie straszny wiatr! Bądźcie dla nich serdeczni i hojni! Chorzów gra z WOŚP do końca świata i jeden dzień dłużej!

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, zaplanowany na dziś koncert plenerowy Muzyczny WOŚP na chorzowskim Nowym Rynku zostaje przeniesiony do siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7. Obowiązują aktualne zasady i środki bezpieczeństwa związane z organizacją koncertów w trakcie epidemii COVID-19. Wydarzenie odbędzie się według ustalonego wcześniej programu, w godzinach od 14.00 do 20.00. Niestety zabraknie Światełka do Nieba…

Wieczorem w Chorzowskim Centrum Kultury, w związku z 30. Finałem WOŚP, odbędzie się koncert „VINTAGE SHOW – Swing, Love & Dance” w wykonaniu KC Nwokoye, nigeryjskiego kompozytora, artysty i autora tekstów mieszkającego w Polsce, który mistrzowsko łączy swing, sambę, bossa novę, soul, Afro Jazz i Latin-Jazz. Atmosfera – jak zawsze w przypadku tego artysty – będzie z pewnością wyjątkowa. Są jeszcze bilety!

Tak KC Nwokoye odpowiedział nam na pytanie dlaczego zdecydował się zagrać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy:

– Odkąd pamiętam, działalność charytatywna zawsze była ważną częścią mojego życia. W dzieciństwie moi rodzice dbali o to, byśmy w każde święta Bożego Narodzenia darowali żywność, ubrania i nasze umiejętności ludziom, którzy zmagają się z trudnościami. Kiedy stałem się dorosły, było więc dla mnie jasne, że odnajduję sens w pomaganiu ludziom w poprawianiu życia i staram się wywołać uśmiech na ich twarzach. Dzięki temu moje serce śpiewało! Kiedy przeprowadziłem się do Polski, szybko zostałem wolontariuszem, ucząc młodych ludzi angielskiego i śpiewając oraz dzieląc się z nimi mądrością i radością, jaką zdobyłem dorastając. Widząc ich radość i to, jak rozjaśnia się ich dzień, czułem jak wiele to znaczy także dla mnie. Przez lata współpracowałem z organizacjami charytatywnymi w Katowicach, z radością przekazując im bilety na moją najpopularniejszą imprezę – Świąteczny Swing. Stąd naturalne jest nawiązanie współpracy z inną fantastyczną organizacją, której praca niesie wiele dobra i kojarzy się ze świętami. To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że mogłem dołączyć do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Trzeci Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Hala MORiS Chorzów, 8 stycznia 1995 roku… Jedna z nielicznych finałowych pamiątek redaktora naczelnego magazynu „Chorzów Miasto Kultury”, który – jako wolontariusz WOŚP -został wtedy uwieczniony prasową fotografią na łamach „Gońca Górnośląskiego”, razem ze swoją oryginalną skarbonką…

Wczoraj w Chorzowie odbyło się bicie pływackiego rekordu dla WOŚP zorganizowane przez chorzowski sztab wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu w Chorzowie. Wystartował też Rajd Rowerowy dla WOŚP, którego współorganizatorem był Chorzowski Klub Rowerowy. Ponadto zorganizowano Niebieskie Lododisco z udziałem kapitana Ruchu Chorzów Tomasza Foszmańczyka. Dziś trzymamy kciuki za pozostałe zaplanowane wydarzenia i za wszystkich Wolontariuszy. Pogoda nie rozpieszcza…

Foto: Sztab WOŚP Chorzów ZST nr 1

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra także Sabina Waszut. To już kolejny finał, w czasie którego pisarka przekazuje na aukcje WOŚP swoje książki. Tym razem przygotowała przedpremierową licytację trzeciej części swojego cyklu „Emigranci”. Książkę, do 4 lutego 2022 roku, licytować można TUTAJ. Egzemplarz, ze specjalną dedykacją, zostanie wysłany do zwycięzcy w dniu premiery książki – 23 lutego.

Możliwość nadania na rok patrona chorzowskiej tężni na Placu Hutników zaproponował licytującym Urząd Miasta Chorzów. Aukcja zakończyła się rewelacyjnym wynikiem 5733 zł. Unikatowy serwis do kawy przekazany przez Prezydenta Miasta, Andrzeja Kotalę uzyskał cenę 1580 zł. Świetny rezultat – 4250 zł – dała licytacja szkolenia i zestawu książek dr Mateusza Grzesiaka, jednego z najpopularniejszych polskich psychologów.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala osobiście zaprezentował wyjątkowy, kolekcjonerski serwis do kawy, wykonany w jednym egzemplarzu przez Porcelanę Śląską.

Wczoraj na godzinę przed północą zakończyła się aukcja chorzowskiego sztabu WOŚP na którą przekazaliśmy autograf Papcia Chmiela, zmarłego w ubiegłym roku autora kultowej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Wynik bardzo nas cieszy – dziękujemy Licytującym za te emocje i wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy imponującą kwotą 1830 zł !

Wczoraj w związku z 30 Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chorzowski szpital przy ul. Truchana odwiedziła grupa „Alpiniści dla WOŚP”. To ich kolejna wizyta, której celem jest podarowanie odrobiny radości i uśmiechu małym pacjentom. Misja powiodła się w 100 procentach.

Foto Marcin Bulanda

Pilna wiadomość z chorzowskiego Sztabu WOŚP…

Trzydziesty Finał WOŚP przebiega pod hasłem „Przejrzyj na oczy” – akcja po raz pierwszy w swej długiej historii dedykowana jest dziecięcej okulistyce.

Dziś od rana do zmroku na ulicach naszego miasta kwestować będzie 130 wolontariuszy ze sztabu w Zespole Szkół Technicznych nr 1, a także wolontariusze ze sztabu działającego w Szkole Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi. 

Tak chorzowskie wydarzenia w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapowiedział sam Jurek Owsiak. Sie ma!

Autor

Redakcja

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content