– Chorzowska kultura w roku 2022 będzie…

– … w sytuacji podobnej do wielu innych dziedzin życia, czyli trudnej. Nie ma się w tym względzie co oszukiwać. Niestety wciąż tkwimy w warunkach pandemicznych obostrzeń, a realia są tak dynamiczne, że nie sposób snuć planów nie tylko dalekosiężnych, ale też na najbliższe tygodnie. Problemem jest także sytuacja budżetowa. Na zmianach podatkowych, związanych z rządowym programem Polski Ład miasto straci ponad 35 milionów złotych, a to oznacza, że musimy być ostrożni z wydatkami i oszczędzać. Na zadania związane z kulturą i rozrywką będziemy mogli przeznaczyć zdecydowanie mniej środków. Trzeba będzie wybrać te spośród cyklicznych chorzowskich wydarzeń kulturalnych, które przetrwają. Chciałbym przy tym podkreślić, że nie załamujemy rąk i będziemy robić absolutnie wszystko, co możliwe, by życie kulturalne miasta toczyło się na odpowiednio wysokim poziomie. Kultura jest ważna i taką pozostanie.

– Jakieś pewniaki?

– Z pewnością wiele energii poświęcimy na działania promocyjne Muzeum Hutnictwa. Znakomicie wypadł ubiegłoroczny festiwal otwarcia tej instytucji, wyjątkowej nie tylko w skali naszego kraju. Pierwsi zwiedzający wysoko oceniają nową chorzowską instytucję kultury. Oczywistym jest, że zależy nam na podtrzymaniu tego zainteresowania i dotarciu z ofertą do jak najszerszego grona potencjalnych odbiorców. Mam nadzieję, że tym razem, przy okazji obchodów Święta Miasta, uda się zrealizować zwycięski projekt siódmej edycji chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego – Festiwal Legend Polskiego Rocka. Na swój czas czeka także obiecane przed trzema laty muzyczne święto rangi międzynarodowej, czyli European Blues Challenge. W minionym roku, z sukcesem, w nieco zmienionej formule udało się zorganizować kolejną edycję Chorzów Vinyl Festival, co pozwala mieć nadzieję na jego udaną kontynuację w roku bieżącym. Wydarzenie to przyciąga do naszego miasta pasjonatów z całego kraju. Wciąż jest jednak wiele niewiadomych jeśli chodzi o planowanie kultury – nie wiemy, czy stawiać na duże wydarzenia czy raczej imprezy kameralne…

– Działalność domów kultury nabierała w ubiegłym roku rozpędu po wcześniejszych komplikacjach związanych z lockdownem…

– Mamy w tych instytucjach prężnie działające zespoły, osiągające znaczące sukcesy. Nie wyobrażam sobie, by miały nie działać i trzymam kciuki za ich nowe inicjatywy: Studio Musicalowe STEP, Studio Tańca Współczesnego Tendi, Teatr Reduta Śląska, Lekki Teatr Przenośny, Zespół Teatralny „Zwierciadło”, grupa „Na szlaku”, ZPiT „Chorzów”… długo mógłbym wymieniać. Rok 2022 będzie miał jedną charakterystyczną cechę – w domach kultury będzie się odbywało więcej wydarzeń biletowanych, by instytucje te mogły pozyskiwać środki na własną działalność. Coraz istotniejszą rolę w życiu kulturalnym miasta zaczyna pełnić Centrum Integracji Międzypokoleniowej, organizujące ciekawe przedsięwzięcia.

– Ważnym elementem lokalnej kultury są inicjatywy oddolne. Na jakie wsparcie ze strony miasta będą mogły one liczyć w tym roku?

– Rada Miasta podjęła uchwałę na mocy której na wsparcie organizacji pozarządowych, między innymi w zakresie inicjatyw kulturalnych, w tym roku przeznaczymy 10 milionów złotych.

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content