z Wiesławem Ciężkowskim, Zastępcą Prezydenta Chorzowa rozmawia Krzysztof Knas

– Rzeczywistość nie pozostawia złudzeń – musimy być gotowi na trwanie w trudnej sytuacji? Co rok 2023 przyniesie chorzowskiej kulturze?

– W efekcie polityki rządu, w latach 2019-2023, budżet miasta straci 170 milionów złotych. Skutki problemów finansowych będą więc z pewnością odczuwalne także w kulturze. Mimo to zdecydowanie odrzucam pesymizm i najczarniejsze myśli. Chorzowska kultura żyje i się rozwija. Wystarczy spojrzeć na Muzeum Hutnictwa, które w ciągu pierwszego roku swojej działalności przyciągnęło 30.000 gości. To znakomity wynik i dobra wróżba na przyszłość placówki, która nie jest przecież samotną wyspą na regionalnej mapie kultury. Statystyki pokazują, że – wbrew wątpliwościom niektórych malkontentów – Muzeum Hutnictwa jest instytucją potrzebną i atrakcyjną. Jestem przekonany, że ma przed sobą perspektywę kolejnych dobrych lat. Mówiąc o Muzeum Hutnictwa nie mogę nie dostrzec jego Oddziału Historii Miasta i Regionu, zorganizowanego w budynku przy ul. Powstańców 25. Placówka ta ma na rok 2023 nową wizję działalności i wiele ciekawych planów. Ja czekam szczególnie na ostatni tom wielkiej monografii Chorzowa – zamknięcie pierwszego tak szerokiego opracowania poświęconego naszemu miastu.

Nagroda Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury dla aktora Michała Żurawskiego.

– Jednym z najistotniejszych punktów chorzowskiego kalendarza kulturalnego są obchody Święta Miasta…

– Według mnie można, a nawet należy, się spierać o formułę wydarzenia takiej rangi.  Sam sytuuję się w gronie zwolenników przekonania, że nie powinna to być impreza czysto ludyczna. Chciałbym żeby niosła z sobą coś więcej, niż tylko okazję do bezrefleksyjnej festynowej zabawy przy muzyce i grillu. W roku 2023 jest duża szansa na połączenie obchodów Święta Miasta z programem wielkiej bluesowej imprezy European Blues Challenge, która pierwotnie miała gościć w Chorzowie już w 2021 roku, jednak ówczesne plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

– Wiadomo już, że w Parku Śląskim odbędzie się kolejna edycja Fest Festiwalu. Co jeszcze będzie w Chorzowie zasługiwało na uwagę miłośników szeroko pojętej kultury na przestrzeni świeżo rozpoczętych dwunastu miesięcy?

– Jestem spokojny, jeśli chodzi o ofertę miejskich instytucji kultury – one nigdy nie zawodzą, układając swoje programy tak, by odpowiedzieć na oczekiwania różnych grup społecznych i wiekowych, zarówno pod względem czynnego jak i biernego uczestnictwa w kulturze. Z całą pewnością nie zapomnimy o naszych przyjaciołach z Ukrainy, którzy w związku z wojną związali swoje losy także z Chorzowem. Z myślą o nich organizować będziemy kolejne wydarzenia sprzyjające integracji. Wiemy, że będzie to rok kilku znaczących jubileuszy, które – mam nadzieję – uda się godnie uczcić. Mam tu na myśli 90-lecie Teatru Reduta Śląska, 25 lat Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków, 25-lecie Bluestracji czy 15 lat Chorzowskiego Centrum Kultury. Odbędzie się Vinyl Fest, czyli wydarzenie, które w ciągu kilku lat wypracowało sobie znakomitą pozycję i rozpoznawalność nie tylko wśród miłośników płyty winylowej. Nie zabraknie z pewnością „Wolności czytania”. Pierwsze z tych dwu wydarzeń gwarantuje spotkania z gwiazdami świata muzyki, drugie – ze znakomitymi literatami. W drugiej połowie roku powiększy się lista laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury, jak zwykle wyróżnimy też naszych młodych artystów i sportowców odnoszących znaczące sukcesy. To bardzo dobra, wieloletnia, chorzowska tradycja, której celem jest nie tylko docenienie osiągnięć, ale także inspirowanie do dalszej aktywności.

– Po frekwencji widać, że mieszkańcy zaakceptowali chorzowski Nowy Rynek jako miejsce wydarzeń kulturalnych…

– Na rynku mogą się z powodzeniem odbywać imprezy plenerowe na mniejszą skalę, nastawione na rozrywkę. Również w tym roku planujemy m.in. jak najlepsze wykorzystanie sprzyjających takim wydarzeniom warunków letniej aury. Z pewnością wielu chorzowian zainteresuje spotkanie z pasjonatami z Automobilklubu Śląskiego, którego częścią będzie rajd starych samochodów. Kiedy myślę o chorzowskim rynku, widzę też spotkania odbywające się w przestrzeniach Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu oraz księgarni Dopełniacz. Chciałbym już dziś zapowiedzieć, że szykujemy się do ponownego otwarcia wyjątkowych pomieszczeń w kamienicy przy ul. Rynek 7. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zaprosić na pierwsze organizowane tam wydarzenia. Liczymy na to, że życie w ten obiekt tchną przedstawiciele różnych grup miejscowego środowiska kulturalnego. Spodziewam się, iż już wkrótce także ten adres sprawi, że dobra aura dla kultury w sercu miasta będzie już zawsze niezależna od warunków atmosferycznych.  

Wieczór polsko-ukraiński w Starochorzowskim Domu Kultury.
Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content