Teatr Reduta Śląska zdobywcą Złotej Kurtyny VI Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna w Gdyni Małym Kacku! Werdykt ogłoszono podczas uroczystej gali, zorganizowanej 27 listopada. Chorzowska grupa zaprezentowała się festiwalowej publiczności dzień wcześniej.

Jurorzy podkreślali, że festiwalowa pierwsza nagroda została przyznana tym razem jednogłośnie i jednomyślnie.

Spektakl „Przycisk” doceniono za poruszające i różnorodne kreacje aktorskie, znakomitą reżyserię i wielowarstwową pointę. Fundatorami nagrody w wysokości 5000 zł są Alicja i Jarosław Biereccy. Reduta Śląska otrzymała także „Nagrodę Jednego Widza” ufundowaną przez dzielnicowe sklepy „Domena” i „Promocja” oraz wyróżnienie „Kurtyna na bis” za umiejętność zadawania poruszających pytań i międzypokoleniową współpracę na scenie.

O spektaklu tak pisaliśmy na naszych łamach w recenzji opublikowanej dokładnie dwa lata temu:

„Tekst powstał z myślą o chorzowskim zespole, we współpracy z aktorami. To jeden z jego najważniejszych walorów. Właśnie dzięki temu opowiadana historia jest wiarygodna, a obecne na scenie emocje tak prawdziwe, że udzielają się widowni.
W mdłym świetle jarzeniówek, wśród prostych dekoracji i kostiumów nabrzmiewa dramat. Grupa zagubionych starszych ludzi ma oto zdecydować – za siebie i za innych – czy należy wdrożyć ideę przycisku finalizacyjnego, nazywanego też przyciskiem na nieznośność życia. W dyskusji prowadzonej pod kierunkiem młodych, zobojętniałych urzędników, ścierają się głosy „za” i „przeciw” projektowi. W końcu pytanie kierowane jest także w stronę publiczności…
Obok „Przycisku” nie da się przejść obojętnie (…) To trochę dziwne, ryzykować dziś stwierdzenie, że dojrzała już przecież i doświadczona Reduta Śląska teraz prawdziwie dojrzała, trudno się jednak oprzeć temu wrażeniu. Podobnie jak temu, że to właśnie w „Przycisku” aktorzy Reduty Śląskiej zagrali swoje najważniejsze, jak dotąd, role.”

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content