Zygmunt Korus, dziennikarz, historyk i krytyk sztuki, zmarł 14 marca 2022 roku, w wieku 74 lat.

Urodzony 28 stycznia 1948 roku w Zagnańsku na Kielecczyźnie, sam o sobie mówił, że pochodzi „spod Dęba Bartka”. Za komuny opozycjonista (podczas protestów marcowych w 1968 roku aktywnie działał w Międzyuczelnianym Komitecie Strajkowym w Krakowie), po transformacji marszand – w grudniu 1982 założył w Chorzowie Galerię Sztuki PLUS, która przez dekady działała przy ul. Sobieskiego 12, a po latach przeniosła się na ul. Wolności 49.

Wydał tomy wierszy „Niestety dobrze” (KAW 1976) i „Wiele po pierwsze” (Anagram 2003), a także zbiór krytyczny „Symbole Dalego” (Chorzów 2004), stanowiący ilustrowane opracowanie posiadanej kolekcji grafik Salvadora Dali, którą w roku 2007 udostępnił do zwiedzania gościom Galerii PLUS.

Propagował także m.in. twórczość Zdzisława Beksińskiego – w roku 2004 zestaw grafik komputerowych tego artysty zaprezentował w Galerii Spełnionych Marzeń w Klubie „Pokolenie” Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wernisaż miał formę spotkania autorskiego, w czasie którego Zygmunt Korus promował tomik „Wiele po pierwsze”, ilustrowany pracami Beksińskiego.

W roku 2008 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe Zygmunta Korusa odbędą się na Starym Cmentarzu w Chorzowie Batorym przy ul. Granicznej, po Mszy Świętej Żałobnej, która rozpocznie się 17 marca 2022 roku o godz. 9.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przy ul. Farnej 3.    

(Fotografia z archiwum Zygmunta Korusa)

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content