Po niemal czterech latach intensywnych prac związanych z modernizacją i przebudową obiektu, Planetarium Śląskie, zamienione w imponujący Śląski Park Nauki, wkrótce znów zostanie udostępnione publiczności. Weekend otwarcia zaplanowano na 11-12 czerwca. Bez wątpienia będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku, nie tylko w skali miasta.

Ta niesamowita metamorfoza nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego ze środków Unii Europejskiej. Niemal 100 milionów złotych pozwoliło nie tylko na generalną modernizację obiektu, ale także stworzenie tu wieży widokowej, symulatora lotów i symulatora wstrząsów sejsmicznych. Chlubą będzie z pewnością ultranowoczesny, hybrydowy systemem projektorów, rzucający obraz w technologii ponad 8K. Dzięki niemu,  na tradycyjny, analogowy obraz nieba, będzie można „nałożyć” inne obrazy, takie jak chociażby granice i wyobrażenia gwiazdozbiorów.

Sprzedaż biletów na pierwsze seanse ruszy 6 czerwca. 11 czerwca, na scenie przed budynkiem wystąpią Dawid Kwiatkowski, Król i  Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Po zmroku zaprezentowany zostanie pokaz DRONE SHOW z wykorzystaniem 50 dronów.

Projekt pn. Planetarium – Śląski Park Nauki. Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz środków własnych Województwa Śląskiego.

Lech Motyka (1958-2021)

Mówiąc o Planetarium Śląskim nie sposób nie wspomnieć osoby, która przez lata związana była z tym miejscem na dobre i na złe, i kojarzy się z nim nierozerwalnie. 15 maja 2022 roku to dzień pierwszej rocznicy śmierci Lecha Motyki, człowieka, który na różnych szczeblach kariery, oddawał Planetarium serce, pasję, wiedzę i doświadczenie. W ostatnich latach, jako dyrektor tej instytucji, dosłownie żył projektem modernizacji… Żal, że nie doczekał nadchodzącego finału prac i nie zobaczy ich niesamowitego efektu… Chociaż w czasie weekendu otwarcia nie będzie go tam fizycznie, będzie bez wątpienia w myślach wielu osób przekraczających progi Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Chcemy wierzyć, że patrząc kiedyś z ziemi w gwiazdy, dziś jedynie zmienił perspektywę…

Planetarium – Śląski Park Nauki. Program weekendu otwarcia – TUTAJ

Nasze wspomnienie Lecha Motyki – TUTAJ

Autor

Krzysztof Knas

redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury". naczelny@cmyk.media.pl

Używamy ciasteczek w celu dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, a także tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych. View more
Akceptuj
Skip to content